Skokan Matura skončil ve Světovém poháru v Japonsku na osmém místě

- Lyžování autor: Lucie Hyblerová

Skokan na lyžích Jan Matura skončil na děleném osmém místě v dnešním dílu Světového poháru v japonském Sapporu a potřetí v sezoně se dostal do elitní desítky. Závod, v němž chyběla většina skokanů ze světové špičky, opanovali Slovinci - vyhrál Peter Prevc před Jernejem Damjanem. Třetí byl domácí skokan Noriaki Kasai. 

Jan Matura při skoku v Sapporu

Jan Matura při skoku v Sapporu,zdroj: Isifa.com

Maturovi, který loni v Sapporu vyhrál oba závody, se nevyšlo ideálně první kolo i kvůli nepříznivým podmínkám. Ve větru skočil slušných 127,5 metru, ale figuroval až na třinácté pozici. Do druhého kola se podmínky změnily a slušný skok do vzdálenosti 125,5 metru aktuálně nejlepšího českého skokana vynesl do první desítky. 

"Rád bych, aby to bylo ještě o trochu lepší, ale neměl jsem úplně kliku na podmínky a na vítr, to pak jde hodně těžko. Takhle to asi bylo moje maximum," napsal ČTK Matura. "Takže s umístěním v desítce jsem naprosto spokojený. Uvidíme, co zítra, ale hlásí sníh a vítr, tak nevím, jestli se bude skákat," uvedl třiatřicetiletý český závodník. 

V aktuální sezoně byl Matura lepší jen při letech v Tauplitzu, kde obsadil šesté místo. V následném závodu v polské Wisle skončil desátý. O osmou pozici se podělil s Němcem Michaelem Neumayerem a jeho krajanem Markusem Eisenbichlerem. Z elitní desítky pořadí SP startují v Sapporu jen dva závodníci, z dvacítky jich tam je pět. 

Nejlepší pozici z českého tria po prvním kole měl jedenáctý Lukáš Hlava, ale po druhém skoku na 119 metrů klesl na 16. místo. Druhý pokus úplně pokazil Antonín Hájek, který předvedl v silném zadním větru 112,5 metru a klesl z devatenáctého na 27. místo. 

Prevc vedl před Damjanem už po prvním kole díky výkonu 137 metrů a druhým skokem na 134,5 metru náskok ještě navýšil. Jednadvacetiletý Slovinec si připsal druhé vítězství v kariéře po nedávném triumfu v Tauplitzu a posunul se do čela Světového poháru o 11 bodů před absentujícího Poláka Kamila Stocha. Na třetí místo v druhém kole útočil Robert Kranjec, ale před Kasaie se nakonec nedostal a slovinský hattrick se nekonal. 

Zbylí členové českého týmu pro olympijské hry Jakub Janda a Roman Koudelka zůstali v Evropě a připravují se na hry v Soči. 

Tagy: světový pohár skokan na lyžích

Zdroje: ČTK