Skokanu Koudelkovi se pod Schallertem daří, nikdo ale neví proč

- Lyžování autor: Petr Hašek

Jejich vzájemná spolupráce přináší své ovoce. Skokanu na lyžích Romanu Koudelkovi se pod vedením rakouského trenéra Richarda Schallerta dařilo už při prvním angažmá před několika lety, obnovená spolupráce dokonce vyústila v Koudelkův první triumf v závodu Světového poháru.

Roman Koudelka vyhrál v Klingenthalu svůj první závod Světového poháru

Roman Koudelka vyhrál v Klingenthalu svůj první závod Světového poháru,zdroj: Isifa.com

Čím to je, že spolu dosahují na skvělé výsledky, ale ani jeden z nich netuší. Prý snad jedině díky stoprocentní vzájemné důvěře.

„Roman mi věří na sto procent. Ví, že máme dobrý plán a jde po něm. Jde z něj hodně pozitivní energie,“ řekl Schallert. „Stoprocentně mu věřím, splním všechno a příprava se povedla,“ potvrdil skokan. „Je to výsledek opravdu tvrdé práce. Mám velkou radost. Možná to není tak vidět, ale hluboko uvnitř jsem opravdu šťastný,“ prohlásil Schallert.

Padesátiletý Rakušan, který trénoval české skokany už v letech 2006 až 2009 a na MS v Liberci dovedl české družstvo k pátému místu, se prý změnil i lidsky. Je přístupný diskusi, kompromisům, dá na názory skokanů. A Koudelka si ho nemůže vynachválit.

„Neexistuje racionální vysvětlení, proč jim to sedí. Je to úplně stejné, jako když Jakubovi (Jandovi) seděl Vasja Bajc,“ připomněl manažer skokanů Jan Baier slovinského kouče, pod nímž Janda vyhrál v roce 2006 celkově Světový pohár. S příchodem Schallerta šly ale jeho výkony rapidně dolů.

Koudelka je prý hladový po úspěchu

Trénink pro Koudelku prý rakouský kouč překopal od základů. „Fyzických i technických. Roman to chápe a pracoval na obojím. Pracoval na tom i doma, když jsem u toho nebyl. Ví, k čemu by se měl dopracovat. Pořád se vyvíjí, ještě není konec,“ věří Schallert, že Koudelka má ještě rezervy. „Ale hodně pracuje, vyvíjí se. A je hladový po úspěchu. To je asi nejdůležitější,“ má jasno.

Na zlepšených výkonech Koudelky se mohla podepsat také olympiáda v Soči. Zatímco český skokan měl loni skoro celý rok zdravotní potíže, letos je zdravý a přípravě dal všechno. A světová špička mohla poolympijskou sezonu trochu vypustit. „To se mohlo projevit. Ale to vůbec nesnižuje Koudelkův potenciál,“ dodal Schallert.

Tagy: světový pohár skoky na lyžích

Zdroje: ČTK