Snila o Soči, ale na lyžích ochrnula. Brazilská gymnastka bojuje o život

- Lyžování autor: Danica Klein

Brazilská freestylistka Laís Souzaová, jež minulý týden po nehodě na lyžích ochrnula, zůstává i po operaci v kritickém stavu. Podle lékařů nedokáže bývalá gymnastka, která po dvou startech na letních olympijských hrách chtěla startovat v akrobatických skocích na lyžích i na zimní olympiádě v Soči, sama dýchat ani polykat. 

Lais Souzová

Lais Souzová,zdroj: http://sportv.globo.com/

Pětadvacetiletá Brazilka si poranila třetí a čtvrtý krční obratel po nárazu do stromu při lyžování v Utahu, kde čekala na konečné potvrzení své nominace do Soči. Lékaři se nejprve dva dny snažili obratle srovnat do správné pozice pomocí závaží připevněných na temeni hlavy. Nakonec se ale nevyhnuli chirurgickému zákroku. 

"Je na přístroji, který v podstatě obstarává veškeré dýchání za ni," řekla ošetřující lékařka Holly Ledyardová s tím, že dokud Souzaová nedokáže dýchat sama, bude její stav kritický. 

O vyhlídkách na uzdravení nechtěli lékaři spekulovat. "Lidé se po takových zraněních mohou zotavit, ale chce to čas. Může to trvat týdny, měsíce až roky," řekl neurochirurg Andrew Dailey, který lyžařku operoval. 

Souzaová soutěžila ve sportovní gymnastice na OH 2004 v Aténách a o čtyři roky později v Pekingu, o start v Londýně ji před dvěma lety připravila poraněná ruka. Akrobatickým skokům na lyžích se věnuje od loňska. V této sezoně absolvovala tři závody Světového poháru, jejím maximem bylo 23. místo z Val St. Come. Na přímý postup do Soči nedosáhla, po přerozdělení nevyužitých startovních míst ale figurovala v brazilské nominaci. 

Tagy: ochrnutí Olympiáda v Soči ZOH 2014 brazilská gymnastka

Zdroje: ČTK