Spokojený Vrba: Česká liga jde nahoru, postup si zasloužíme

- Fotbal autor: Danica Klein

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba bere postup svého týmu i Sparty Praha do jarních bojů Evropské ligy jako důkaz zvyšující se kvality české ligy. Úspěchu obou klubů si váží a věří, že nejde jen o výjimečnou událost, ale že se v následujících letech budou české týmy podobně prosazovat pravidelně. A ne jako nyní, kdy se povedlo "přezimovat" dvěma českým zástupcům po dlouhých devíti letech. 

Pavel Vrba

Pavel Vrba,zdroj: Mediafax

"Jsem přesvědčený, že česká liga jde nahoru. Nejen my a Sparta, ale i Olomouc nebo Jablonec by dokázaly svou hrou být v Evropské lize konkurenceschopní. Nemůžeme se rovnat týmům, jako je Barcelona nebo Manchester United či Bayern. Jsem ale rád, že se začínáme dostávat na úroveň belgických a nizozemských týmů, kterým bychom měli konkurovat," řekl Vrba novinářům po čtvrteční remíze 1:1 v Coimbře, díky níž Plzeň potvrdila postup. Stejný výsledek s Lyonem posunul v tentýž den dál i Spartu. 

Oba týmy tak čekají ještě minimálně tři zápasy - poslední kolo skupin a dva duely vyřazovací části. "Věřím, že se nám se Spartou ještě podaří navýšit koeficient a českých týmů bude v příštích sezonách v pohárech více. Bylo by fajn mít třeba za tři roky přímého účastníka v Lize mistrů. Věřím, že se k současné čtyřce v čele ligy přidá také perspektivní Slavie. Společně bychom to mohli dokázat," řekl Vrba

Atlético - třešnička na dortu

Postupu si váží o to více, že musel přebudovávat kádr po odchodu opor, navíc měl po většinu podzimu zraněné některé hráče základní sestavy. "Postup je pro nás velký úspěch. Zvláště, když si člověk uvědomí, že jsme v rozhodujícím zápase měli tři hráče základní sestavy zraněné. Kolář, Hanousek i Rajtoral v ofenzivě chyběli. Ale ukazuje se, že síla našeho mužstva je obrovská a dokážeme se i v Evropě prosadit. Věřím, že z toho všichni fanoušci fotbalu v Česku budou mít radost," přál si plzeňský trenér. 

"Hned po losu jsem říkal, že se o druhém postupujícím rozhodne mezi námi, Coimbrou a Tel Avivem. V konfrontaci s těmito soupeři jsme ukázali, že si postup jednoznačně zasloužíme," dodal. 

Podruhé za sebou mu tak hráči dali předčasný dárek k narozeninám, které bude mít 6. prosince. "Narozeninové oslavy jsou naplánované hezky. Je pravda, že pokazit už se nedají, ale ještě by to chtělo vyšperkovat. Takovou tu třešničku na dortu v podobě výhry nad Atlétikem Madrid a prvního místa ve skupině," přál si. Na tento zápas se moc těší. "Protože to nebude o nějakém taktizování z hlediska postupu. Bude to jiný fotbal, hodně otevřený, zajímavý pro lidi. Máme šanci být na prvním místě, což je obrovská motivace," dodal Vrba.

Tagy: fotbal postup trenér evropská liga Viktoria Plzeň

Zdroje: ČTK