Tenis vykazuje víc zmanipulovaných zápasů než fotbal, tvrdí zpráva ESSA

- Tenis autor: Tereza Polaczyková

Podle zprávy asociace ESSA, jež mimo jiné monitoruje sportovní sázky, byl v roce 2015 v tomto ohledu nejproblematičtějším sportem tenis. Podezřelé sázky na tenisové zápasy totiž tvořily téměř 75% prošetřovaných případů.  

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Asociace ESSA, která sdružuje některé z velkých sázkových společností, jako jsou William Hill, bet365, Paddy Power či Landbrokes, v loňském roce zaznamenala 100 „neobvyklých“ sázkových činností, přičemž 73 z nich se týkalo tenisových zápasů.

Druhé místo obsadil fotbal s 19 podezřelými sázkami, a to převážně na evropské zápasy, zbytek připadá na lední hokej, stolní tenis, kulečník a dostihy chrtů.

Podezřelé sázky na tenis probíhaly na všech kontinentech, nejvíce jich však přišlo z Turecka (8), které těsně následovaly Tunisko a Argentina (7). Pokud jde o geografické rozložení všech prošetřovaných případů, nejvíce podezřelých sázek mají na svědomí Evropa (38) a Asie (24).

Podezřelé sázky v roce 2015
  1. čtvrtletí 2.čtvrtletí 3. čtvrtletí 4. čtvrtletí celkem
tenis 17 19 13 24 73
fotbal 3 4 4 8 19
stolní tenis 2 0 0 0 2
lední hokej 1 0 0 1 2
kulečník 1 0 0 1 2
dostihy chrtů 0 0 1 1 2

Znepokojivá je zejména skutečnost, že nejvíce podezřelých sázek tenis zaznamenal až v posledním kvartálu předcházejícího roku a jejich narůstající počet podle předběžných informací potvrdí i začátek roku letošního. Předseda asociace ESSA Mike O’Kane přesto tvrdí, že „naprostá většina tenisových zápasů je férová“.

Zatím posledním tenistou, jemuž bylo prokázáno ovlivňování zápasů, se minulý týden stal třiadvacetiletý thajský hráč Jatuporn Nalamphun. Za zmanipulování tří zápasů v roce 2014 dostal trest zákazu činnosti na osmnáct měsíců a pokutu pět tisíc dolarů (asi 120 tisíc korun), která několikanásobně převyšuje částku, kterou si během své kariéry vydělal na turnajích. 

Tagy: sázky sázkové kanceláře

Zdroje: Vlastní,Daily Mail,Russia Today