Tenisty v Melbourne sužuje horko, zkolaboval hráč i sběračka

- Tenis autor: Danica Klein

Čtyřicetistupňová vedra komplikují tenistům pobyt na dvorci během druhého dne Australian Open. Kvůli horku zkolaboval kanadský hráč Frank Dancevic a omdlela i jedna sběračka. Předpověď na další dny je podobná. 

Frank Dancevic

Frank Dancevic,zdroj: Herald Sun

Dancevic se zhroutil během utkání s Francouzem Benoitem Pairem na dvorci číslo šest, ale po ošetření zápas dohrál a prohrál ve třech setech. Sběračka potřebovala pomoc kvůli přehřátí při utkání Kanaďana Milose Raonice na "osmičce". Sběrači se proti střídali v podávání míčků v kratších intervalech, už po 45 minutách. 

"Podmínky jsou kruté, nefér pro všechny, pro hráče, fanoušky, pro sport. Je to hazard, ale dokud nikdo neumře, tak se bude v tom horku hrát," řekl rozzlobený Dancevic. "Není normální, když máte po setu a půl úpal. Nebojujeme jenom s horkem od slunce, ale také od dvorce. Byl jsem z toho úplně vyšťavený," doplnil. 

Tenisté se proti vedru nemají při zápasech šanci chránit. Jen o pauzách sedí chvilku pod slunečníky a většinou si dávali kolem krku vychlazené ručníky. 

Pořadatelé pro zápasy žen kvůli extrémnímu horku uvedli v platnost krizový plán a hráčky měly navíc pauzu na deset minut mezi druhým a třetím setem. Nevyužili ale možnosti a posuvné střechy na hlavích dvorcích nechali otevřené. 

"Byla bych ráda, kdyby se střecha zatáhla, moje soupeřka určitě taky, ale měly jsme stejné podmínky. Bylo to v pohodě," řekla obhájkyně titulu Viktoria Azarenková z Běloruska. "Mělo by to zůstat otevřeno," měl jasno Roger Federer. 

Zastavit zápasy kvůli horku může hlavní rozhodčí Wayne McKewan. Rozhoduje se na základě koeficientu vypočítávaného z teploty vzduchu, vlhkosti a síly větru. "Několik hráčů si stěžovalo na problémy kvůli horku nebo potíže, ale nikdo nepotřeboval větší ošetření po zápase," řekl hlavní lékař turnaje Tim Wood. 

"Teplo je hodně suché, ale záleží především na tom, odkud pocházíte a jak se s tím dokážete vyrovnat. Proto je to hlavně psychická záležitost. A když se s tím někdo neumí vyrovnat, ať hodí ručník," řekl dvaatřicetiletý Federer. 

Číňanka Pcheng Šuaj během utkání na dvorci zvracela a Francouz Jo-Wilfried Tsonga říkal, že měl problém s vysušenými chodily. Dánka Caroline Wozniacká si všimla, že plastová lahev se od rozpáleného kurtu zespodu zlehka roztála. "To poznáte, že je opravdu horko," usmála se bývalá světová jednička. 

"Bylo opravdu horko, jako bych tancovala na rozpálené pánvi," přirovnala dvojnásobná vítězka turnaje Viktoria Azarenková z Běloruska. Američan John Isner, který zápas vzdal, řekl, že měl dojem, že je jako v troubě. "Kterou otevřu v momentu, kdy jsou brambory upečené," přidal třináctý hráč světa. 

Tagy: vedro Australian Open Melbourne

Zdroje: ČTK