Tyčkař Kudlička získal na ME bronz. Dělí se o něj s Francouzem

- Sport autor: Ondřej Neufus

Jen půl bronzové medaile si užívá český tyčkař Jan Kudlička. Na Curychu si skokem 570 centimetrů zajistil třetí místo. O něj se podělil s Francouzem Kévinem Menaldem. Zatímco Kudlička nepokořil laťku ve výšce 575 centimetrů, vítěz soutěže Francouz Renaud Lavillenie si zlatou medaili zasloužil, když na první pokus zvládl přeskočit 580 centimetrů.

Tyčkař Jan Kudlička

Tyčkař Jan Kudlička,zdroj: Isifa.com

Tyčkař Jan Kudlička získal na mistrovství Evropy v Curychu bronzovou medaili. Skočil 570 cm a o třetí místo se podělil s Francouzem Kévinem Menaldem. Stejnou výšku zdolal i druhý Pawel Wojciechowski z Polska, potřetí za sebou ME vyhrál Francouz Renaud Lavillenie.

Curyšský bronz přidal Kudlička k medaili téže hodnoty z letošního halového mistrovství světa v Sopotech. Šestadvacetiletý český tyčkař v soutěži zaváhal jen na 560 cm, právě tento nezdařený pokus ho posléze dělil od stříbra.

Kudlička pak zdolal na první pokus 570 cm, laťka položená na 575 cm už byla nad jeho síly. V soutěži poté zbyl už jen olympijský vítěz a držitel historického maxima Lavillenie, který 570 i 575 cm vynechal a zlato si zajistil hned prvním pokusem na 580 cm.

Do nedělního finále postoupila česká štafeta mužů na 4x400 metrů. Čtveřice Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský, Patrik Šorm obsadila v úvodním rozběhu čtvrté místo a dosažený čas 3:04,07 jí posléze k postupu stačil.

Zlato na osmistovce neobhájila Britka Lynsey Sharpová, ve finiši byla rychlejší Maryna Arzamasovová z Běloruska a časem 1:58,15 si o více než sekundu vylepšila osobní rekord. Předloni si na ME doběhla pro bronz, lepší medaili nezískala ani na halových šampionátech.

Naopak maďarskému kladiváři Krisztiánu Parsovi obhajoba titulu vyšla. Olympijský vítěz poslal sedmikilové náčiní dvakrát za dvaaosmdesátimetrovou hranici, jednou to dokázal i mistr světa Pawel Fajdek, ale nakonec s Parsem prohrál o 64 centimetrů.

Pro maratonský titul si doběhla devětatřicetiletá Francouzka Christelle Daunayová. Po zrychlení v závěru členité trati o 13 sekund porazila o rok mladší Italku Valerii Straneovou, která získala stříbro i na loňském světovém šampionátu v Moskvě. Třetí skončila další třicátnice Jéssica Augustová z Portugalska.

Daunayová je v posledních letech nejlepší francouzskou vytrvalkyní, drží národní rekordy od deseti kilometrů až po maraton, ale výraznější úspěchy se jí zatím vyhýbaly. Z významných světových maratonů má na kontě druhé místo v Paříži a třetí v New Yorku, medaile z velké mezinárodní akce jí však dosud chyběla.

Tagy: Švýcarsko atletika sport skok o tyči Curych

Zdroje: ČTK