Uprchlíci si zazávodí na olympiádě v Riu. MOV to posvětil

- Sport autor: Tereza Polaczyková

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potvrdil, že se XXXI. letních olympijských her v Riu de Janeiro zúčastní reprezentační družstvo složené z uprchlíků a vnitřně vysídlených osob. 

Uprchlíci budou v Riu soutěžit pod olympijskou vlajkou. Ilustrační snímek

Uprchlíci budou v Riu soutěžit pod olympijskou vlajkou. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

„Uprchlická krize se nás všech nesmírně dotýká. Přivítáním těchto sportovců na olympijských hrách chceme dát naději uprchlíkům na celém světě,“ prohlásil předseda MOV Thomas Bach.

Tým bude soutěžit pod vlajkou a hymnou Mezinárodního olympijského výboru a jeho členové budou požívat stejných výhod jako sportovci z 206 členských zemí. Zájemcům o účast na olympijských hrách budou v případě potřeby hrazeny náklady související s jejich tréninkem. 

Evidováno bylo 43 uprchlíků s odpovídající sportovní výkonností, olympijských her by se však mělo zúčastnit maximálně desetičlenné družstvo, jehož konečné složení bude oznámeno nejpozději v červnu.

Již v prosinci loňského roku se v souvislosti s olympijskou účastí mluvilo o syrském plavci, konžském judistovi a iránské bojovnici taekwondo. Podrobnosti o dalších sportovcích zatím nejsou známy. 

Slavnostní zahájení olympijských her proběhne 5. srpna 2016. 

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro olympijské hry v Riu uprchlická krize

Zdroje: The Guardian,Vlastní