V Americe začne poslední grandslam. Obhájí Berdych semifinále?

- Tenis autor: Danica Klein

V pondělí odstartuje v New Yorku poslední grandslam tenisové sezony US Open. Zatímco v soutěži žen je jasnou adeptkou na titul domácí Serena Williamsová, mezi muži tak výrazný favorit není. Semifinálovou účast z loňského roku bude obhajovat česká jednička Tomáš Berdych, který je poprvé v kariéře v první světové pětce. 

Tomáš Berdych

Tomáš Berdych,zdroj: Getty Images

Berdych zkusí navázat na loňské nejúspěšnější vystoupení na US Open. V semifinále před rokem podlehl pozdějšímu vítězi a nedávnému wimbledonskému šampionovi Andymu Murraymu, s nímž se může letos potkat o kolo dřív. Skota přitom před pár dny porazil v Cincinnati. 

Česká hvězda se v tomto týdnu kvůli drobnému zranění ramena odhlásila z přípravného turnaje ve Winston-Salemu a odpočívala. "Doufám, že na US Open budu v pořádku," uvedl sedmadvacetiletý Berdych

Murray před rokem v New Yorku získal svůj první grandslamový vavřín a poprvé v kariéře tak vstoupí do turnaje velké čtyřky jako obhájce titulu. "Popravdě nevím, jak se k tomu postavit. Je to nová zkušenost. Bydlím ve stejném hotelu jako loni, budu mít podobný program. Snad se mi bude dařit podobně," přemítal svěřenec kouče Ivana Lendla

Po červencovém vítězství ve Wimbledonu ale měsíc odpočíval a zdá, že na betony nepřijel ve vrcholné formě. Nečekaně brzy vypadl v Montrealu i Cincinnati a na žebříčku ATP ho sesadil z druhého místa Španěl Rafael Nadal, vítěz obou zámořských podniků. 

Sedmadvacetiletý rodák z Mallorky má letos na betonech bilanci 15:0 a pro některé experty je větším favoritem než světová jednička Srb Novak Djokovič. "Cítím se skvěle a doufám, že mi forma vydrží," přál si Nadal

Jelikož kvůli zranění loni v New Yorku nehrál, neobhajuje žádné body a může tak sesadit Djokoviče z prvního místa. Ke střídání na pomyslném trůnu může dojít, pokud Nadal US Open ovládne a Srb postoupí maximálně do semifinále. Djokovič ale hrál v New Yorku finále třikrát za sebou. 

Nadal se ve čtvrtfinále může poprvé na US Open potkat s bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem, který se propadl na sedmé místo. Sedmnáctinásobný grandslamový vítěz nebyl tak nízko nasazeným hráčem v New Yorku od roku 2002. 

Tagy: US Open český tenista

Zdroje: ČTK