V Kladně se sejde desetibojařská elita včetně Šebrleho

- Sport autor: Jakub Procházka

Solidní účast bude na pátém ročníku mezinárodního vícebojařského mítinku v Kladně, který se bude opět jako závod kategorie vícebojařské IAAF World Challenge na stadionu Sletiště konat ve dnech 15. a 16. června.

Na startu by měl být také světový rekordman Roman Šebrle, který se před dvěma týdny zranil a musí kvůli tomu vynechat věhlasný závod v Götzisu. 

"Ještě to je měsíc, to je dost času dát se do pořádku," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Šebrle. Bývalý mistr světa a olympijský vítěz z Atén musí splnit limit na mistrovství světa v Tegu a posloužit by mu k tomu měl právě kladenský závod, který vyhrál při jeho premiéře v roce 2007. "Götzis by byl na hraně. Bylo by to riziko, ale Kladno by nemělo být ohroženo," uvedl. 

Mrzí ho, že nepojede do Mekky vícebojů v Rakousku, neboť tam mohl symbolicky oslavit deset let od překonání bájné hranice 9000 bodů. "Je to srdeční záležitost. Halová sezona byla výborná, trénink pokračoval dál velmi dobře, takže jsem doufal. Snad se tam ještě někdy podívám a zazávodím si tam," věří Šebrle. 

Šebrle bude mít v Kladně velké soupeře kromě Američanů

Při diskařském tréninku si lehce namohl před dvěma týdny sval na trupu a na překážkách o dva dny později si ho lehce natrhl. "Myslel jsem, že to bude v pohodě, ale teď vím, že to byla chyba," řekl šestatřicetiletý desetibojař. Už ale lehce trénuje, posiluje a od pondělí by chtěl intenzitu ještě zvýšit. "Určitě mě to přibrzdí, takže ta sezona ze začátku nebude tak dobrá, ale pořád se na MS dá připravit dobře," uvedl. 

Pokud by se do kladenského závodu nedal do pořádku, musel by plnit limit na MS na jiném závodu. "Nějaké možnosti jsou," upozornil například na závod Evropského vícebojařského poháru. "Snad ve mně zůstane to, co jsem přes zimu natrénoval," řekl Šebrle, jenž absolvoval vydařené soustředění v Jihoafrické republice. 

Do Kladna by měli přijet věhlasní soupeři. Mistr Evropy Romain Barras z Francie, halový mistr Evropy Andrej Kravčenko z Běloruska, obhájce vítězství Alexej Kasjanov z Ukrajiny či Jamajčan Maurice Smith, vítěz závodu z let 2008 a 2009. Premiérové budou závodit v Kladně Kubánci Yunior Diaz, Yordani Garcia a Leonel Suárez, stříbrný z mistrovství světa v Berlíně. Chybět nebude ani silný Kazach Dmitrij Karpov, naopak kvůli národní kvalifikaci na MS do Čech nepřijede nikdo z Američanů.

Dvořák: Chci na startu co nejvíc Čechů

"Já samozřejmě budu chtít, aby na startu bylo co nejvíc Čechů," uvedl kouč reprezentace Tomáš Dvořák ke startovní listině, která by měla čítat 30 mužů a 24 žen. Chybět zcela jistě bude vinou zranění nohy obhájkyně vítězství Eliška Klučinová, která loni právě v Kladně vyrovnala český rekord. 

Přihlášeny jsou vítězka letošního halového ME Nana Djimouová z Francie, Litevka Austra Skujyteová, stříbrná z Paříže. Závodit by měly také Ukrajinky Anna Melničenková a Ljudmila Josypenková, Polka Karolina Tyminská či Ruska Marina Gončarovová. Ředitel závodu Zdeněk Lubenský bude chtít na mítinku v Götzisu přemluvit k účasti také mistryni Evropy Jessiku Ennisovou z Velké Británie.

Tagy: Češi dvorak start Kladno šebrle

Zdroje: ČTK