V NBA startuje boj o titul

- Basketbal autor: Danica Klein

V zámořské basketbalové lize NBA v sobotu začne play off, které určí 67. šampiona. Největším favoritem na zisk titulu je obhájce Miami, které v poslední době hraje možná v ještě lepší formě než při loňském triumfu. Ostatní týmy však mají o to větší motivaci úřadujícího mistra sesadit, jako první se o to v osmifinále pokusí Milwaukee. 

Lakers vs. Blazers

Lakers vs. Blazers,zdroj: Profimedia.cz

Miami tato sezona zatím vychází výborně. V základní části prohrálo jen 16 utkání, což je o čtyři méně než v loňské základní části zkrácené kvůli výluce. Lepší bilanci měl naposledy před šesti lety Dallas, který si připsal ještě o jednu porážku méně. 

Za posledních deset let se však jen dvakrát stalo, že vítěz základní části získal i titul. V roce 2003 se to povedlo San Antoniu a v roce 2008 Bostonu. 

Miami se však může opřít o LeBrona Jamese, který má životní formu a je hlavním kandidátem na cenu pro nejužitečnějšího hráče. Navíc mu vydatně sekundují Chris Bosh, Ray Allen a především Dwyane Wade. 

Zkušené mužstvo

"Vše, co jsme v této sezoně dosáhli, nás připravovalo na tento moment. Je jedno, jak dobrý tým máme, každý se na nás chce vytáhnout. Jdeme proti zdi, ale máme jasný cíl, a to tu zeď zbořit a znovu získat titul. Naší výhodou je, že z loňska máme důležité zkušenosti," řekl Wade. 

Miami je navíc hodně silné v domácím prostředí, kde prohrálo jen čtyřikrát, z toho však hned dvakrát s New Yorkem. Právě Knicks jsou ve Východní konferenci největším soupeřem Heat. Zkušené mužstvo poskládané převážně z veteránů má o motivaci postaráno, jelikož pro velkou část kádru je to zřejmě poslední šance na zisk titulu. 

Za ním by je měl táhnout především nejlepší střelec soutěže Carmelo Anthony, který nabral velkou formu. Otázkou však je, jestli tým s devíti třicátníky vydrží náročné play off fyzicky. "Nevím, co se stane v budoucnu, ale cítím, že právě teď máme tým schopný dosáhnout něčeho velkého," řekl Anthony

Rychlý a týmový basketbal

V Západní konferenci je boj o postup do finále papírově mnohem vyrovnanější. Do play off vstoupí jako jednička loňský finalista Oklahoma, ale naděje si dělají také San Antonio, atleticky vybavený tým LA Clippers a také černý kůň soutěže Denver. 

Nuggets předvádějí rychlý a týmový basketbal, navíc v domácím prostředí jsou vůbec nejlepší z celé NBA, když na své palubovce prohráli jen tři zápasy. Poměrně mladému celku však chybějí větší zkušenosti s náročnými duely play off. 

První kolo vyřazovacích bojů začne v noci na neděli. Finále přijde na řadu na začátku června. 

Osmifinálové dvojice: 

Východní konference: Miami - Milwaukee, New York - Boston, Indiana - Atlanta, Brooklyn - Chicago. 
Západní konference: Oklahoma - Houston, San Antonio - LA Lakers, Denver - Golden State, LA Clippers - Memphis.

Tagy: NBA play-off

Zdroje: ČTK