V neděli bude zapálen olympijský oheň, do Soči urazí 65.000 km

- Sport autor: Jakub Konečný

Tradiční ceremoniál v neděli v řecké Olympii zažehne olympijský oheň a formálně zahájí jeho cestu do dějiště zimních her v Soči, které se uskuteční v únoru. Pochodeň urazí asi 65.000 km a bude nejdelší cestou ohně v historii zimních olympijských her. Navštíví 2900 měst, všech 83 ruských regionů a projde rukama 14.000 členů štafety. Tím prvním bude v neděli osmnáctiletý řecký sjezdař Joannis Antoniu.

Image: 0139702093, License: Rights managed, Restrictions: 0, LONDON, GREAT BRITAIN. AUGUST 12, 2012. The Olympic flame burns at the Olympic Stadium during the closing ceremony of the 2012 London Olympic Games., Place: United Kingdom, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, ITAR-TASS

Image: 0139702093, License: Rights managed, Restrictions: 0, LONDON, GREAT BRITAIN. AUGUST 12, 2012. The Olympic flame burns at the Olympic Stadium during the closing ceremony of the 2012 London Olympic Games., Place: United Kingdom, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, ITAR-TASS,zdroj: Profimedia.cz

Do Ruska oheň dorazí 6. října speciálním letadlem do Moskvy a následně bude cestovat 123 dní po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle a ve vesmíru. Celá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014 v den zahájení her na Olympijském stadionu v Soči. Kdo tam oheň zapálí, je tradičně zatím tajemstvím.

Hořící pochodeň zavítá na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, ale také na dno nejhlubšího jezera světa Bajkal. Ponor Rusové testovali, aby jim plamen ve vodě nezhasl. Štafeta oheň zanese na Kamčatku na vrchol sopky Avačinskij, stejně jako do Jasné Poljany, kde spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj napsal své nejslavnější romány Válka a mír a Anna Karenina.

Olympijskou pochodeň ponesou například první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová, olympijští vítězové gymnasta Alexej Němov a akvabela Maria Kiseljovová nebo úspěšný paralympijský veslař Alexej Čuvašov. Nejmladšímu účastníkovi štafety je čtrnáct, nejstaršímu 93 let.

"Byli vybráni lidé, kteří se nějak zasloužili o rozvoj naší země a její slávu, či jsou velkými talenty. Chceme, aby tito lidé spojili naši zemi olympijskou myšlenkou po celé trase pochodně," řekl prezident organizačního výboru Dmitrij Černyšenko. "Budou to právě členové štafety, kteří zažehnou olympijskou inspiraci, jež bude provázet hry," doplnil.

Organizátoři mají k dispozici na 30.000 dobrovolníků jen pro potřeby štafety s olympijskou pochodní.

Do vesmíru ji v listopadu vezme posádka lodi Sojuz TMA-11. Kosmonauti Sergej Rjazanskij a Oleg Kotov s ní mají podniknout i výstup do volného kosmického prostoru.

Oheň bude v neděli zapálen tradičně v chrámu bohyně Héry od slunce pomocí parabolického zrcadla. Pochodeň má předlohu v peru pohádkové bytosti ptáka Ohniváka, váží 1,8 kg a měří 95 centimetrů. Je vyvedena ve stříbrné a červené barvě. Stejnou pochodeň, jen v bledě modrém provedení, bude mít také zimní paralympiáda, jež bude zahájena 7. března 2014.

Tagy: Olympiáda v Soči

Zdroje: ČTK