Váňa dorazil do Pardubic s předstihem. Stejně nevrlý jako jeho koně

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

Žokej Josef Váňa byl den před startem Velké pardubické rozladěný. Na pardubické závodiště přijel netradičně o den dříve, jelikož se obával sobotního dopravního kolapsu a možných komplikací se zdravotní prohlídkou. V sobotu bude s Tiumenem útočit ve slavném dostihu na společný čtvrtý triumf v řadě a svůj již devátý. 

Váňa v posledních letech vyrážel ze stájí v Chyši u Karlových Varů v den závodu, ale letos přijel už den předem, protože se o víkendu konají v Pardubicích vedle dostihů i plochodrážní závody. Žokej se obával dopravní zácpy, kvůli které by nemusel stihnout od osmi hodin ráno prohlídku koní, ve světě dostihů jinak ojedinělou. V Pardubicích byla v minulosti zavedena, jelikož majitelé a trenéři do dostihu posílali i koně, kteří nebyli zdravotně v pořádku. 

"Koně jsou nasr... jako já, že sem museli přijet o den dřív, ale s tím už se nedá nic dělat," hartusil Váňa. "Máme nějaké odřené, jak si koně lehli, když přijeli, ale snad to dáme do pořádku, aby při zdravotní kontrole nebyly problémy. Znovu podotýkám, při nesmyslné zdravotní kontrole," zdůraznil. 

Tiumen se vyválel v pilinách

Trojnásobný vítěz náročné steeplechase na 6900 metrů Tiuemen a dalších 14 koní, které Váňa na sobotní program připravuje, vyrazili v pátek v osm hodin ráno a půl hodiny před polednem dorazili na závodiště. Tiumen se po příjezdu vyválel v pilinách. 

"Zkuste se ho skočit zeptat," odvětil Váňa na dotaz, jak na tom jeho jedenáctiletý hnědák je. "Když přišel, tak pohrabával, něco ho bolelo. Zřejmě se nemohl vyčůrat, ale už se zdá klidný a v pohodě," řekl Váňa, zatímco Tiumen za ním trpělivě chodil před kamerami. "Doma by se koně určitě v pohodě nažrali a v pohodě vyspali, ale tady je čekalo nové prostředí, takže to nebude stoprocentní, jako kdyby byli doma," řekl Váňa

V minulosti jezdil Váňa s koňmi do Pardubic i o čtrnáct dnů dříve. "Kdysi za komunistů, ale to si koně zvykli, že jsou tady doma," vzpomínal. Nyní fakt, že ho okolnosti donutily být na závodišti už den před závodem, těžko vstřebával. "Jezdit do betonových stájí, když jsou koně zvyklí stát na gumě, není úplně to pravé ořechové, ale co se dá dělat. Museli jsme čelit případným problémům," konstatoval Váňa

Psychicky rozladěný

Samotný žokej, který letos spadl z koně a musel na operaci zlomené stehenní kosti, se cítí fyzicky v pohodě. "Jinak jsem docela nasr..., takže psychicky jsem trošičku rozladěný, ale to nebude mít vliv na výkon," podotkl Váňa. "Jsem v pohodě, ale ukázaná platí a nebudu předjímat, když jsem ještě Velkou pardubickou nevyhrál." 

Dostihová komise ještě bude řešit dráhu, protože oranice je místy příliš měkká a bahnitá. Nejvíce před Popplerovým skokem. Teoreticky je možné, že by se mohla změnit trať. "Louže by někde mohla být pro koně nebezpečná, ale já myslím, že všechno bude v pořádku. Oranice bývala i hlubší, nevidím to jako problém," podotkl Váňa

Váňu ještě v pátek čekalo vhození slavnostního buly hokejového zápasu mezi Pardubicemi a Kometou Brno a jednání se zástupci římské dostihové dráhy. "Nevím, kdy se dostanu do postele, ale věřím, že do půlnoci to zvládnu," řekl žokej, kterému bude sedm dnů po Velké pardubické již šedesát let. Velká pardubická odstartuje v sobotu v 16:25 a Váňa do té doby nebude mít čas myslet na to, zda podeváté uspěje, či ne. "Mám tady patnáct koní a mám jiné starosti než myslet na to, co bude," řekl Váňa.

Tagy: soutěž kůň

Zdroje: ČTK