Vrbata patří mezi hlavní opory reprezentace

- MS hokej autor: Danica Klein

Sezonu jako na houpačce prožívá hokejový útočník Radim Vrbata. Při výluce NHL plánoval, že vypomůže prvoligové Mladé Boleslavi, ale nakonec v klubu, který spoluvlastní, odehrál ze zdravotních důvodů jen dva zápasy. Ve zkráceném ročníku zámořské soutěže stihl za Phoenix odehrát jen 34 utkání, neboť měsíc byl mimo hru se zlomeninou nártní kůstky. Na mistrovství světa by rozkouskovanou sezonu rád zakončil úspěchem. 

Radim Vrbata

Radim Vrbata,zdroj: Profimedia.cz

"Jak se cítím po sezoně? Když je člověk v zápasovém rytmu, tak je to jednodušší, než když vynechává zápasy a pak se do toho musí vracet," řekl Vrbata novinářům v dějišti turnaje. "Měl jsem to rozdělené na tři třetiny. Patnáct zápasů jsem hrál, pak jsem čtrnáct vynechal a pak zase patnáct nebo sedmnáct hrál," uvedl juniorský i seniorský mistr světa, který by měl ve Stockholmu patřit mezi hlavní opory reprezentace. 

Jednatřicetiletý Vrbata v dosavadním průběhu sezony odehrál jen 36 zápasů, což je nezvykle málo. "Podobně jsou ale na tom všichni, kteří při výluce nehráli. Sezona je specifická, pro mě i kvůli zranění. Zápasy mi přijdou vhod, prodlouží mi sezonu," řekl mistr světa z roku 2005. 

Vrbata by měl společně s klubovým spoluhráčem Martinem Hanzalem a Tomášem Fleischmannem vytvořit elitní formaci národního týmu. V obraně za nimi navíc bude nastupovat další hráč Phoenixu Zbyněk Michálek. "Je příjemné mít tady kluky, se kterými jsme celou sezonu. S Martinem spolu hrajeme už asi pět let, takže o sobě víme. S Flaškou (Tomášem Fleischmannem) jsme hráli na mistrovství v Quebeku. Myslím, že si vyhovíme," uvedl Vrbata

To musí říct trenér

Trojice z Phoenixu se k reprezentaci připojila jako poslední ve středu večer. Až ve čtvrtek pak Vrbata a spol. s novými spoluhráči trénovali. "Když jsme vlezli na led, tak jsme si všichni tři říkali, že je to velký rozdíl. K brance je to mnohem dále, z roku i od mantinelu. Nemáme moc času si zvyknout, ale musíme to zvládnout co nejrychleji," poukázal Vrbata na větší rozměry evropského kluziště. 

Ještě předtím absolvovali i s dalšími zámořskými posilami setkání s trenérem Aloisem Hadamczikem, na kterém řešili herní styl reprezentace. "Něco jsme si řekli k přesilovkám, což jsme si na tréninku i vyzkoušeli. Uvidíme, jak to bude vypadat," podotkl Vrbata

Kouč Hadamczik již po zveřejnění nominace na MS uvedl, že hráči budou bojovat i o možnost startovat na olympijských hrách v Soči příští rok. Tak daleko ale Vrbata nekouká. "Stejně bude záležet na tom, jak kdo bude hrát na začátku příští sezony. To musí říct trenér, jaké má představy. My jsme tady od toho, abychom hráli dobře a měli dobrý turnaj. Co bude příští rok v únoru, kdo ví... Na olympiádu teď nemyslím, je to strašně daleko," řekl.

Tagy: Phoenix Coyotes Česká hokejová reprezentace

Zdroje: ČTK