Za Bianchiho nehodou stojí i vysoká rychlost, tvrdí experti z FIA

- Auto-moto autor: Petr Hašek

Mezinárodní automobilová federace FIA zveřejnila závěry z vyšetřování vážné nehody pilota formule 1 Julese Bianchiho ve Velké ceně Japonska. Vyplývá z nich, že havárie byla způsobena  nešťastnou souhrou několika okolností, ke kterým přispěla i příliš vysoká rychlost francouzského jezdce.

Pilot Jules Bianchi na trati v Suzuce, kde měl těžkou havárii

Pilot Jules Bianchi na trati v Suzuce, kde měl těžkou havárii,zdroj: Isifa.com

Podle expertů z vyšetřovací komise Bianchi dostatečně nezareagoval na vyvěšení dvojitých žlutých vlajek, které symbolizovaly rychle se zhoršující podmínky na okruhu v Suzuce. V kritickém místě byl navíc povrch více mokrý než na zbytku trati, i proto pilot stáje Marussia ztratil kontrolu nad svým vozem a vletěl do jeřábu, který v tu dobu odstraňoval z trati jiný nabouraný vůz.

Analýza dat navíc uvádí, že zhruba dvě sekundy před nárazem Bianchi zároveň šlápl na brzdy, čímž aktivoval škrtící ventil, který by měl vypnout motor a zastavit přívod paliva. Nicméně oba systémy společně nefungovaly, jak by měly, a formule tudíž nezpomalila tak, jak by mohla.

Komise FIA proto na kongresu v katarském Dauhá navrhla opatření ke zvýšení bezpečnosti pilotů při závodech. Jakmile se vyvěsí dvojité žluté vlajky, pro každou část okruhu bude stanovena maximální povolené rychlost. Mezi startem závodu a setměním bude muset být minimálně čtyřhodinová doba, výjimku budou mít noční závody. Samotní piloti se pak nevyhnou školení o správných bezpečnostních postupech.

Pětadvacetiletý Bianchi při havárii utrpěl vážné poranění mozku s poškozením nervových vláken. Po téměř sedmi týdnech byl probuzen z umělého spánku a následně převezen na kliniku do rodného Nice. I nadále zůstává v bezvědomí, jeho stav je kritický, ale stabilizovaný.

Tagy: nehoda Formule 1 velká cena Japonska Jules Bianchi Marussia

Zdroje: ČTK