Závěr kvalifikace ukázal, že Bílek měl skončit dříve

- Fotbal autor: Jakub Konečný

Závěrečná dvě utkání české fotbalové reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa ukázala, že trenér Michal Bílek měl skončit dříve než po zářijovém duelu v Itálii, když už Češi byli téměř bez šance na postup. Jeho nástupce Josef Pešice sice neudělal příliš změn a navazoval na Bílkovu práci, na výkonech hráčů však bylo patrné, že odchodem kritizovaného kouče se jejich hra uvolnila a nehráli v takové křeči.

Josef Pešice a Michal Bílek

Josef Pešice a Michal Bílek,zdroj: Profimedia.cz

To, že trenér Bílek byl pod palbou kritiky a neustále se spekulovalo o jeho konci, dostávalo hráče pod tlak, který se podepisoval na jejich výkonech i kvůli tomu, že se chtěli za Bílka postavit a podržet ho, což je svazovalo. Proti Maltě a Bulharsku možná i s vidinou toho, že už nemají co ztratit a že nemusejí bojovat i za trenéra, hráli mnohem uvolněněji a nepůsobili tak toporným dojmem. A to i přesto, že postrádali hned několik hráčů obvyklé základní sestavy.

Přispěly k tomu však také změny, které provedl Pešice. Především nasazení Bořka Dočkala se ukázalo jako velmi dobrý tah, který přinesl útočnou kvalitu na pravou stranu a nakonec v Sofii i vítězný gól. A to byl přitom sparťanský záložník nominován až dodatečně místo Tomáše Rosického.

K oživení pravé strany přispěl i František Rajtoral, který ukázal, že si z Plzně přivezl dobrou formu a proti Maltě dokonce přihrál na gól. Pomohl mu k tomu ale i návrat Tomáše Hübschmana na post defenzivního záložníka, díky čemuž měli krajní beci větší možnost podporovat útok.

Pozitivně se jevil také stoper Ondřej Mazuch, který proti Bulharsku ukázal, že by mohl dostávat šanci častěji než jednou za tři roky.

Znovu se však potvrdilo, že největším problémem současného českého týmu je koncovka. Zatímco proti Maltě se ještě dařilo šance proměňovat, proti Bulharsku hráči nezužitkovali hned tři stoprocentní šance a rozhodli až šťastnou střelou Dočkala.

"Těžko říct, co by se s tím dalo dělat takhle na srazech. Je potřeba, aby útočníci pravidelně hráli a dávali góly v klubech, aby se dostali do pohody," míní Pešice.

Právě herní vytíženost je klíčem k tomu, aby se český výběr vrátil mezi absolutní evropskou špičku. Pokud budou hráči jako Václav Kadlec, Libor Kozák, Matěj Vydra či Vladimír Darida pravidelně nastupovat ve svých klubech a budou tak sbírat potřebné zkušenosti, mělo by se začít blýskat na lepší časy. Pokud však v klubu vypadnou ze sestavy, jako se to stalo například Petru Jiráčkovi, Tomáši Pekhartovi či nyní Michalu Kadlecovi, mohl by výsledkový propad nadále pokračovat.

"Když se podíváme na výsledky, tak nejsme v krizi, že bychom museli bít na poplach. Je ale třeba vidět, že chybí hráči, kteří by hráli stabilně ve velkých klubech a přinášeli by tak potřebné zkušenosti," řekl brankář Petr Čech.

Nejdůležitější však nyní je najít především nového trenéra, který by národnímu týmu vtisknul jasnou herní tvář a také by přinesl klid do týmu, který v poslední době chyběl. To by měl splňovat hlavní adept Pavel Vrba, který s Plzní hraje pohledný fotbal založený na jasných pravidlech a zároveň jeho obliba u národa zaručuje potřebný klid na práci. Nyní je tak na předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi, aby ukázal, jak zdatným manažerem je, a přemluvil vedení Plzně, aby se svého trenérského klenotu vzdalo.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK