Zemřel americký boxer Rubin "Hurricane" Carter, bylo mu 76 let

- Ostatní sporty autor: Petr Kubec

Americký boxer Rubin Carter přezdívaný Hurikán zemřel ve věku 76 let v neděli v Torontu. Carter byl v šedesátých letech nespravedlivě odsouzen za vraždu, což zničilo jeho kariéru boxerského šampiona střední váhy a učinilo z něj mezinárodní symbol rasové nespravedlnosti. Smrt oznámil boxerův přítel John Artis. V posledních letech se Carter potýkal s rakovinou prostaty.

Americký boxer Rubin "Hurricane" Carter

Americký boxer Rubin "Hurricane" Carter,zdroj: Getty Images

Artis dále uvedl, že Rubin "Hurricane" Carter zemřel ve spánku.

Talentovaný boxer střední váhy, který si v ringu vydobyl přezdívku Hurikán, se stal slavným hlavně kvůli odsouzení za trojnásobnou vraždu v roce 1967 a znovu v roce 1976. Ve vězení strávil 19 let a v roce 1985 byl propuštěn, když soud konstatoval nedostatek důkazů proti obviněnému.

Případ se týkal zastřelení tří bělochů dvěma černochy v baru ve městě Paterson v New Jersey v roce 1966. Cartera spolu s Artisem odsoudila kompletně bělošská porota převážně na základě svědectví dvou mužů, kteří později svá svědectví stáhli.

Carter měl do náhlého přerušení své kariéry na kontě 27 vítězství, včetně 19 knockoutů, a pouze jednu prohru. V roce 1963 zastavil soupeře Emila Griffithe hned v prvním kole. Sen o zisku titulu světového šampiona Carterovi zhatilo obvinění z vraždy.

Carterův příběh byl veřejnosti známý i díky několika knihám, včetně Carterovy autobiografie, a také díky písničkáři Bobu Dylanovi, který o boxerovi v 70. letech napsal píseň Hurricane. O Carterovo propuštění se zasazoval například slavný boxer Muhammad Ali. V roce 1999 natočil režisér Norman Jewison o Carterovi životopisný film Hurikán v ringu s Denzelem Washingtonem v hlavní roli.

Tagy: úmrtí box

Zdroje: ČTK