"Zlatý" Torres byl se třemi góly vyhlášen nejlepším střelcem Eura

- Fotbal autor: Danica Klein

Španělský fotbalista Fernando Torres se téměř celou sezonu ve svém klubu Chelsea potýkal s mizernou střeleckou formou, na evropském šampionátu si ale spravil chuť ziskem titulu a navrch přidal vítězství ve Zlaté kopačce pro nejlepšího střelce turnaje.

Image: 0137437496, License: Rights managed, Restrictions: NC WEB LN   NO MAGAZINE SALES, Fernando Torres of Spain celebrates scoring the third goal against Italy during the Euro 2012 football championships in Kiev, Ukraine, Sunday, July 1, 2012., Place: UKR, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Newscom

Image: 0137437496, License: Rights managed, Restrictions: NC WEB LN NO MAGAZINE SALES, Fernando Torres of Spain celebrates scoring the third goal against Italy during the Euro 2012 football championships in Kiev, Ukraine, Sunday, July 1, 2012., Place: UKR, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Newscom,zdroj: Profimedia.cz

K triumfu mu stačily pouze tři branky, což je nejméně od roku 1992. Méně branek měl nejlepší střelec Eura pouze na prvních třech šampionátech v letech 1960, 1964 a 1968. Tehdy se ovšem ještě nehrálo systémem s šestnácti účastnickými zeměmi. 

Spolu s Torresem třikrát skórovalo na uplynulém mistrovství ještě dalších pět hráčů, ve prospěch španělského útočníka ale hrály pomocné statistiky. Při rovnosti gólů na prvním místě rozhodovaly asistence a poté nižší počet odehraných minut. 

Torres měl na kontě jednu přihrávku na branku stejně jako Němec Mario Gomez. Na turnaji ale strávil na hřišti jen 189 minut, zatímco německý kanonýr 282. 

Osmadvacetiletý Torres si zajistil zisk Zlaté kopačky až v samém závěru Eura. V nedělním finále s Itálií jako střídající hráč nejprve v 84. minutě zvýšil na 3:0 a dvě minuty před koncem připravil gól pro Juana Manuela Matu. První dvě branky na turnaji dal Torres ve skupině při výhře 4:0 nad Irskem. 

Tagy: EURO 2012

Zdroje: ČTK