Počasí dnes 3°C Polojasno

Američan Bubba Watson vyhrál poprvé golfové Masters

Americký golfista Bubba Watson vyhrál poprvé v kariéře turnaj kategorie major. Z triumfu se radoval na Masters v americké Augustě, kde porazil na druhé jamce v rozstřelu Jihoafričana Louise Oosthuizena.

Watson se stal třetím levorukým hráčem historie turnaje, který Masters vyhrál. Po čtyřech kolech skončil s výsledkem -10 jako Oosthuizen. První dodatečná jamka nerozhodla a až na druhé, čtyřparové desítce, Watson soupeře porazil a rozplakal se. "Z posledních devíti jamek si nic nepamatuju, ale tenhle den pro mě znamená strašně moc," řekl třiatřicetiletý Watson už v tradičním zeleném saku pro vítěze, do kterého mu pomáhal se nasoukat loňský vítěz Jihoafričan Charl Schwartzel. Watson, druhý z PGA Championship v roce 2010, se dotáhl do čela díky čtyřem birdie v řadě od třinácté do šestnácté jamky ve čtvrtém kole. V rozstřelu se nerozhodlo na osmnáctce a na desítce skončili oba hráči mimo fairway. Watson ale zahrál skvělou zatočenou ránu z pod stromů až na green a par mu stačil na výhru. Hned na hřišti se dojatý Watson, který poslední kolo hrál celý v bílém a na odpalištích v jeho rukách zářil růžový driver, objal s cadiem a matkou. "Mám za sebou skvělý den, hrál jsem dobře, ale Bubba prostě zahrál v rozstřelu skvěle. Zasloužil si to," řekl Oosthuizen cestou z hřiště, na kterém se ve finále blýskl albatrossem (3 rány pod par jamky), teprve čtvrtým v historii Masters. Na třetím místě se seřadila čtveřice Angličan Lee Westwood, Američané Phil Mickelson a Matt Kuchar a Švéd Peter Hanson, který vedl po 3. kole. Favorizovaná dvojice Tiger Woods a Rory McIlroy propadla, oba skončili na děleném čtyřicátém místě. Čtyřnásobný vítěz Masters Woods i McIlroy dohráli s pěti ranami nad par. Pro Woodse to je nejvyšší počet ran na Masters. "Na tomhle hřišti musíte dominovat na pětiparech, což jsem nedokázal. Netrefoval jsem míče dobře. Nejvíc mě na tom frustruje, že moc dobře vím, co bych měl dělat, ale nedokázal jsem to zrealizovat," řekl Woods, vítěz čtrnácti majorů. Severní Ir McIlroy přitom po dvou kolech nechyběl v čele, jenže víkend pokazil. Neděli obešel se skóre 76. "Je to zklamání. Hrál jsem ze začátku dobře, ale sobotní první devítku jsem nezvládl a to mě zabilo pro zbytek turnaje," řekl. Golfový turnaj Masters v Augustě (par 72, dotace 8 milionů dolarů): 1. Watson (USA) 278 (69+71+70+68) v rozstřelu na 2. dodatečné jamce, 2. Oosthuizen (JAR) 278 (68+72+69+69), 3. Westwood (Angl.) 280 (67+73+72+68), Kuchar (USA) 280 (71+70+70+69), Hanson (Švéd.) 280 (68+74+65+73) a Mickelson (USA) 280 (74+68+66+72), 7. Poulter (Angl.) 283 (72+72+70+69), 8. Scott (Austr.) 284 (75+70+73+66), Rose (Angl.) 284 (72+72+72+68) a Harrington (Ir.) 284 (71+73+68+72)