Atletická Diamantová liga začíná v Dauhá i s třemi Češkami

- Sport autor: red

V pátek začíná atletická "nová doba". Úvodní mítink Diamantové ligy v Dauhá zahájí nový čtrnáctidílný seriál, na jehož konci budou 27. srpna v Bruselu známi nejlepší světoví atleti a rozdáno bude celkem 32 čtyřkarátových diamantů, za každou disciplínu jeden. Na odměnách bude rozděleno celkem 6,3 milionu dolarů, asi 126 milionů korun.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Do Dauhá odletěly také tři zástupkyně české atletiky. Oštěpařka Barbora Špotáková je dokonce ambasadorkou Diamantové ligy a měla by absolvovat všech sedm startů ve své disciplíně. Pozvánku do Kataru dostaly také tyčkařka Jiřina Ptáčníková a diskařka Věra Cechlová.

Na mítinku se objeví hvězdy světové atletiky, chybět ale bude jamajský sprinter Usain Bolt. Trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman se chystá běžet dvoustovku až při druhém dílu seriálu v neděli 23. května v Šanghaji. Stovku v Dauhá absolvuje jeho krajan Asafa Powell. V akci bude celkem osm jamajských sprinterů či sprinterek.

Skákat do výšky bude chorvatská hvězda Blanka Vlašičová. Mezi soupeřkami Špotákové bude i Maria Abakumovová z Ruska, která v minulých sezonách závodila málo a připravovala se vždy na vrchol roku, kterým je letos červencové mistrovství Evropy v Barceloně.

Několik hvězd muselo start odřeknout. Vinou zranění čtyřhlavého stehenního svalu nepřijede americká mistryně světa v běhu na 400 metrů Sanya Richardsová, která by se do Diamantové ligy měla vrátit v Oslu 4. června. Zdravotní potíže nepustí na start ani etiopského vytrvalce Kenenisu Bekeleho, jednoho z ambasadorů.

Diamantová liga se skládá ze čtrnácti mítinků, na nichž se vystřídá všech 32 disciplín sedmkrát. Bodují vždy první tři atleti, za vítězství jsou čtyři, za druhé místo dva a za třetí pozici bod. Ve finále v Bruselu se budou udělovat dvojnásobné body. Mítink v Londýně bude 13. a 14. srpna dvoudenní, ale bude se počítat jako jeden závod. Atleti s nejvyšším bodovým součtem v každé disciplíně budou celkovými vítězi, v případě rovnosti bodů rozhodne celkový počet vítězství, případně pořadí v Bruselu.

Na odměnách je vyčleněno 30.000 dolarů v každé disciplíně, zhruba 600.000 korun, což je 450.000 dolarů na každý mítink. Vítěz každého závodu dostane 10.000 dolarů, asi 200.000 korun. Prémie jsou odstupňovány až do osmého místa.

Ambasadory Diamantové ligy, která nahrazuje Zlatou ligu, jsou vedle Špotákové také Bolt, Bekele, Vlašičová, americká čtyřstovkařka Sanya Richardsová-Rossová, americký sprinter Tyson Gay, australský tyčkař Steven Hooker, Powell či oštěpaři Andreas Thorkildsen z Norska a Fin Tero Pitkämäki. Původně měla být mezi elitou také ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, ale ta přerušila kariéru.

Závod v Dauhá s patnácti finálovými disciplínami začíná v 17:30 SELČ diskem žen a končí krátce před osmou během žen na 400 metrů.

Program Diamantové ligy:
14. května - Dauhá, 23. května - Šanghaj, 4. června - Oslo, 10. června - Řím, 12. června - New York, 3. července - Eugene (USA), 8. července - Lausanne, 10. července - Gateshead (Británie), 16. července - Paříž, 22. července - Monako, 6. srpna - Stockholm, 13.-14. srpna - Londýn, 19. srpna - Curych, 27. srpna - Brusel.
alf ura

Tagy: atletika

Zdroje: ČTK