Atlético Madrid velebí po triumfu v Evropské lize střelce Forlána

- Sport autor: red

Nemít v sestavě útočníka Diega Forlána, fotbalisté Atlétika Madrid by nyní jen těžko slavili triumf v Evropské lize. Uruguayský kanonýr zaznamenal jediný gól v úvodním semifinálovém duelu s Liverpoolem, pak svůj tým spasil postupovou trefou v odvetě na Anfield Road a ve středu v noci vše korunoval dvěma finálovými brankami, jimiž pokořil Fulham 2:1 po prodloužení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Forlán prožíval po zápase nejkrásnější okamžiky kariéry a snil o tom, že se spoluhráči završí povedenou sezonu ziskem Španělského poháru. Ve finálovém souboji čeká Atlético za týden FC Sevilla.

Na Forlána se ze všech stran hrnula chvála, uznání se mu dostalo i ze soupeřova tábora. "Je to samozřejmě můj nejlepší den v kariéře. Dva góly v takovémhle zápase a první titul pro Atlético po tak dlouhé době, to nemůže znamenat nic jiného," rozplýval se Forlán, který pomohl Atlétiku ukončit čtrnáctileté čekání na vítězný pohár.

Z trofeje v evropských pohárech se Madridští radovali dokonce po 48 letech a znovu se tak stalo na německé půdě. V roce 1962 porazili v tehdejším Poháru vítězů pohárů na stadionu ve Stuttgartu Fiorentinu, nyní dokráčeli na vrchol v Hamburku. Ve zbývajících třech finálových soubojích mimo Německo neuspěli.

Forlán do poslední chvíle věřil, že středeční duel nedospěje až do penaltového rozstřelu. "Nechtěl jsem penalty, to je loterie. Trenér nám před prodloužením říkal, že bychom se určitě měli dostat do nějaké šance. Myslím, že jsme zaslouženými vítězi," mínil Forlán, který byl agenturou DPA spolu s českým bekem Tomášem Ujfalušim vyhlášen nejlepším hráčem Atlétika ve finále. Rodák z Rýmařova Ujfaluši se dočkal prvního velkého vítězství symbolicky v Hamburku, kde odstartoval svoji zahraniční kariéru.

Hráči Atlétika připisovali velkou zásluhu na triumfu také trenérovi Quiquemu Sánchezu Floresovi, který v říjnu nahradil odvolaného Abela Resinu a dokázal tápající tým probudit k lepším výkonům. "Udělal tady skvělou práci. Má minimálně poloviční zásluhu na tom, co jsme dokázali. Skvělý byl samozřejmě i Diego (Forlán)," řekl kapitán Atlétika Antonio López.

Podle Florese dojde madridskému klubu teprve až za několik let, čeho ve středu vlastně dosáhl. Skvělý závěr sezony přitom může Atlético korunovat ještě triumfem ve Španělském poháru. "Řekl jsem hráčům, že by měli být pyšní a měli by si zapamatovat, jak snili o zisku pohárů. Měli by jít a vyhrát ten další," řekl Flores. O druhé trofeji snil také Forlán. "Měli bychom si tuhle chvíli užít a pak se můžeme chystat na finále proti Seville. To bude další těžký úkol. Ale my jsme hladoví po dalších úspěších," dodal Forlán.

Zatímco Atlético mohlo jásat, na Fulham dolehl smutek. Nenápadný londýnský klub, který žije ve stínu Chelsea nebo Arsenalu, odstranil při své cestě Evropskou ligou obhájce titulu Šachtar Doněck, Juventus Turín, loňského německého mistra Wolfsburg i Hamburk a dlouho trápil také Atlético.

Vaz mu zlomil až Forlánův gól čtyři minuty před koncem prodloužení. "Nezbýval nám žádný čas, abychom se z toho úderu dostali. Je to hořké zklamání, protože naši hráči vypadali disciplinovaně a organizovaně. Myslím, že jsme si minimálně zasloužili dotáhnout utkání do penalt," mínil trenér Roy Hodgson.

Dvaašedesátiletému stratégovi zřejmě není vítězství v druhé nejprestižnější klubové soutěži v Evropě souzeno. Podobné zklamání musel překousnout už před třinácti lety, kdy jako kouč Interu Milán prohrál ve finále Poháru UEFA po penaltovém rozstřelu se Schalke 04. "Takový je prostě fotbal," poznamenal Hodgson.

Na své současné svěřence je ale pyšný. "Celkově to byla skvělá soutěž. Odehráli jsme fantastické zápasy a hráči předvedli výkony, které od nich nikdo nemohl čekat. Těžko na ně mohu být za tuto sezonu více hrdý," dodal.

Tagy: fotbal

Zdroje: ČTK