Australští fotbalisté porazili Srbsko, domů ale jedou obě mužstva

- Sport autor: red

Australští fotbalisté vyhráli svůj první zápas na světovém šampionátu. Vítězství 2:1 nad Srbskem jim ale nepomohlo a z turnaje jsou vyřazeni, stejně jako jejich dnešní soupeř, který v rozhodujícím utkání zklamal. Nezvládl roli favorita a ve skupině D skončil poslední.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oba soupeři museli bojovat o vítězství, spoléhat se na výsledek druhého utkání mohli jen Srbové, ale ti zjevně nechtěli nic ponechat osudu a ještě než se Australané rozkoukali, mohli prohrávat o dva góly. Střed obrany bez potrestaného stopera Moorea hned ve 12. minutě nedokázal přečíst kolmici na nabíhajícího Krasiče, který sice obešel i gólmana Schwarzera, ale pak se ukvapil a z těžkého úhlu opuštěnou branku přestřelil.

Ze stejného místa přišla i další šance, do které se dostal Ivanovič; ten sice pálil přesně, ale australský gólman prokázal přesný postřeh.

Australané by museli vysoko vyhrát a ještě věřit, že se i druhý zápas bude vyvíjet podle jejich přání, ale do ofenzívy se dostali až v závěru poločasu. Nejslibněji vypadal zmatek, který před srbskou brankou vytvořil centr z 39. minuty, po němž pálili Cahill a Kennedy, ale obě rány zblokovali obránci.

Srbové začali zjevně taktizovat a po pauze přestali být nebezpeční, navíc ve chvíli, kdy si Australané po dvou tvrdých pokusech Bresciana vytvořili dva střelecké pokusy, museli reagovat na zprávu, že se Němci ujali vedení. To by pro ně znamenalo vyřazení ze šampionátu.

Jenže místo větší útočné aktivity brzy o naději přišli, protože v rozmezí čtyř minut dvakrát inkasovali. Nejprve Vidič neuhlídal Cahilla, který se prosadil v 69. minutě hlavou. Střídající Holman pak přidal dělovkou z dvaceti metrů druhý gól.

Srbové se vzpamatovali až v závěru, ale ani divoký a divácky atraktivní fotbal bez obran už jim nepomohl. Střídající Pantelič sice stačil šest minut před koncem snížit, ale další šance evropský tým neproměnil. Sudí navíc přehlédl Cahillovu ruku v šestnáctce a poraženým odepřel penaltu, což po závěrečném hvizdu hráči i trenér Antič rozhodčímu hodně nahlas vyčetli.

Austrálie - Srbsko 2:1 (0:0)

Branka: 69. Cahill, 73. Holmann - 84. Pantelič. Rozhodčí: Larrionda - Fendino, Espinosa (všichni Urug.). ŽK: Beauchamp, Wilkshire, Emerton - Lukovič, Ninkovič. Diváci: 35.000.

Sestavy:

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire (82. Garcia), Neill, Beauchamp, Carny - Valeri (66. Holman), Culina - Emerton, Cahill, Bresciano (66. Chipperfield) - Kennedy. Trenér: Verbeek.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Lukovič, Vidič, Obradovič - Kuzmanovič (77. Lazovič), Stankovič - Krasič (62. Tošič), Jovanovič, Ninkovič - Žigič (67. Pantelič). Trenér: Antič.

Tagy: Austrálie fotbal MS

Zdroje: ČTK