Baník Ostrava změnil majitele, Peterův podíl získala SMK Reality Invest
Fotbalový klub Baník Ostrava změnil majitele. Majoritní podíl 95 procent akcií získala od Tomáše Petery společnost SMK Reality Invest, kterou vlastní podnikatel Libor Adámek a společnost PAM market. Transakci oznámil klub na pondělní tiskové konferenci, detaily obchodu nebyly zveřejněny.
Nový většinový akcionář předestřel své prvotní záměry, které s Baníkem má. Restrukturalizaci dluhů, záchranu a modernizaci stadionu na Bazalech, navázání daleko těsnější spolupráce s městem, kterému hodlá nabídnout i majetkovou účast.
"Máme zpracován stabilizační rozpočet na tři a půl roku. Nejdůležitější teď pro nás je, abychom v nejbližší době dosáhli dohody s věřiteli o restrukturalizaci dluhů," řekl jednatel PAM market Petr Šafarčík. Adámek už v prosinci koupil stadion Bazaly, který se změnou ve vlastnické struktuře po dvou měsících vrací do majetku fotbalového klubu.
Jedním z klíčových partnerů Baníku se má stát město. "Bez něj se neobejdeme. Můžu říct, že ještě dnes ráno jsme na magistrátu absolvovali další schůzku a celé vedení nám vyjádřilo plnou podporu," uvedl Šafarčík. Fanoušky, kteří v posledních letech mohutně brojili proti chystanému stěhování z domovského stadionu do Vítkovic, potěší, že klub by měl minimálně ještě další sezonu zůstat na Bazalech.
"Už jsme jednali s šéfem licenční komise panem Rýznarem a máme naději hraničící s jistotou, že splníme podmínky tak, abychom mohli zůstat. Zároveň budeme pokračovat ve snaze o celkovou modernizaci stadionu, aby se tady bez problémů mohly hrát evropské poháry a třeba i reprezentace," řekl Šafarčík. Klub na tiskové konferenci zároveň představil vizuální podobu zmodernizovaného stadionu, o formě financování se zatím jedná.
Podle zdrojů ze zákulisí nové vedení klubu jedná o podpoře se společností ArcelorMittal, největšího producenta oceli na světě, který jeden ze svých závodů provozuje v Ostravě. V minulosti už jeho logo na hrudi dresů fotbalistů Baníku figurovalo.
Pro klub čtyřnásobného mistra by měla být změna majitele blýskáním na lepší časy. Baník se zhruba od roku 2008 zmítá ve velkých finančních potížích, čelil i insolvenčním návrhům, které však pokaždé odvrátil. Provozní náklady byly v posledních letech naplňovány především z prodeje hráčů. Spekulovalo se, že výše jeho závazků jde do desítek milionů korun, klubu prý reálně hrozil bankrot.
"Finanční situace je opravdu tíživá. Pokud jde o dluhy, pohybujeme se v částce sto milionů korun. S klíčovými věřiteli už ale máme dohody o vypořádání, celková restrukturalizace se pak samozřejmě bude odvíjet od dalších jednání. Neznamená to tedy, že za tři roky budeme s dluhy na nule," řekl Šafarčík.
Petera měl s Baníkem co do činění od ledna 2003, když zprostředkoval koupi majoritního podílu akcií od Aloise Hadamczika s Petrem Lamichem pro bývalého tenistu Daniela Vacka. Za nitky zprvu tahal z pozadí, v průběhu dalších let pak balík akcií sám získal a poslední tři roky už oficiálně vystupoval jako vlastník.
O prodeji klubu se spekulovalo řadu let, teprve v posledních měsících však měly reálný základ. O investici se donedávna zajímal i úspěšný hokejový obránce Pavel Kubina nebo ocelářský magnát Jan Světlík, který se však nakonec rozhodl finančně podpořit pouze mládežnickou akademii. Za dobu Peterovy vlády Baník po třiadvaceti letech v roce 2004 vybojoval svůj čtvrtý ligový titul, o rok později vyhrál Pohár ČMFS a čtyřikrát postoupil do evropských pohárů. Nyní je v nejvyšší soutěži čtrnáctý a na jaře ho čeká boj o záchranu.