Baráž Davisova poháru: Do boje se soupeřem a počasím jde první Rosol

- Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Jako první zasáhne do baráže o udržení ve Světové skupině Davisova poháru proti Indii Lukáš Rosol. V Dillí se utká s Yukim Bhambrim. Zápas začne v 6:30 SELČ. Po nich nastoupí Jiří Veselý a Somdev Devvarman. 

Lukáš Rosol a Yuki Bhambri po losu

Lukáš Rosol a Yuki Bhambri po losu,zdroj: Profimedia.cz

Češi jsou i přes neúčast světové pětky Berdycha, který poprvé od roku 2002 neodehraje v sezoně v týmové soutěži ani jeden zápas, favority utkání. V Dillí se ale musí vypořádat nejen se soupeřem, ale i s horkem a hlavně s vysokou vlhkostí vzduchu. "Důležité je, aby kluci zvládli to počasí," zdůraznil kapitán Jaroslav Navrátil. "Naši hráči mají mnohem větší zkušenosti z turnajů ATP Tour. Soupeři zůstávali na challengerech, nicméně hodněkrát jsme se už přesvědčili, že žebříčky nerozhodují, ale samozřejmě budu rád, když po prvním dnu povedeme 2:0," řekl kapitán.

Dvaadvacetiletý Veselý nastoupí ke své druhé "ostré" daviscupové dvouhře na tři vítězné sety a už v roli jedničky. "Není důvod rozlišovat, jestli je člověk jednička, nebo dvojka. Jsme tady jako tým, jako jedno tělo a pro výhru," řekl Veselý. Nemyslí si, že díky vlhku budou mít domácí velkou výhodu. "Ani oni nebudou nějakým způsobem stoprocentně připraveni s námi hrát tři až čtyři hodiny. Navíc naše herní úroveň i tempo by měly být vyšší než jejich," věří. 

Veselý ani Rosol (85. v žebříčku ATP) se s Devvarmanem (164.) ani s Bhambrim (125.) dosud na turnajích nestřetli. "Papírově jsme silnější, ale podmínky smazávají rozdíl. Zkusíme chytnout začátek, dobře se rozjet a budeme bojovat," řekl Rosol. Devvarman v tenisovém centru Rádže Kumára Khánny neprohrál od roku 2010. Loni a letos zde vyhrál challenger. "Tenhle kurt a podmínky by nám měly pomoct ten zápas zvládnout," míní indický tenista. "Jemu se tady daří, ale věřím, že moje hra bude dost dobrá na to, abych udělal bod," řekl Veselý. 

Do čtyřhry jsou nahlášeni zkušený Radek Štěpánek s dvacetiletým Adamem Pavláskem a je pravděpodobné, že v sobotu skutečně nastoupí. Pokusí se překvapit dvojici ostřílených indických deblistů Leander Paes a Rohan Bopanna. 

Češi v březnu v Ostravě prohráli v 1. kole v oslabené sestavě bez Berdycha a Štěpánka, strůjců zisku "salátové mísy" z let 2012 a 2013, s Austrálií 2:3. V baráži jsou po čtyřech letech, ze Světové skupiny sestoupili jen v roce 2005. 

S indickými tenisty mají Češi pozitivní bilanci 3:0. Naposledy vyhráli v Příbrami před 18 lety v 1. kole 3:2, ale otáčeli stav 1:2 na zápasy. Už tehdy hrál za Indii Paes. Asijský tým postoupil do baráže po vítězství 3:2 na Novém Zélandu.

Los baráže Davisova poháru Indie - ČR (Dillí, tvrdý povrch)- SELČ: 

Pátek (6:30): Bhambri (125. dvouhra ATP) - Rosol (85.), Devvarman (164.) - Veselý (40.), 
Sobota (8:30): Bopanna (13. čtyřhra ATP), Paes (33.) - Štěpánek (145.), Pavlásek (268. čtyřhra), 
Neděle (6:30): Bhambri - Veselý, Devvarman - Rosol. 

Tagy: Indie Davis Cup baráž ČR

Zdroje: ČTK