Dnes je neděle 26. června 2022., Svátek má Adriana
Počasí dnes 29°C Polojasno

Baroš v reprezentaci končí, Rosický zváží další budoucnost

Baroš v reprezentaci končí, Rosický zváží další budoucnost
Na letenském fotbalovém stadionu se 31. května 2012 uskutečnila tisková konference trenéra fotbalové reprezentace Michala Bílka a kapitána týmu Petra Čecha před závěrečnou prověrkou s Maďarskem. Na snímku vlevo Tomáš Rosický a Milan Baroš (vpravo). JAKUB POLÁČEK / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Český fotbalista Milan Baroš po prohře 0:1 ve čtvrtfinále Eura s Portugalskem a vyřazení týmu z turnaje v kabině oznámil, že v reprezentaci končí. Spoluhráči se s ním loučili dlouhým potleskem. Stejný krok zvažuje také kapitán Tomáš Rosický. Sám teď neví, jestli v národním týmu bude na podzim pokračovat. Definitivní rozhodnutí vyřkne až po důkladné úvaze.

O Barošově konci v národním celku po Euru se spekulovalo už nějaký čas. Třicetiletý útočník byl delší dobu pod ostrou kritikou, která vyvrcholila při prvním utkání evropského šampionátu proti Rusku. Když Baroš v závěru střídal, část fanoušků ho vypískala. V dalších průběhu šampionátu si Baroš zlepšenými výkony získal příznivce zpět na svou stranu, ve čtvrtfinále proti Portugalcům dokonce diváci vyvolávali útočníkovo jméno, jeho konec v reprezentaci tím ale nezměnili. Baroš odehrál v reprezentaci 93 zápasů, ve kterých dal 41 branek. Na Euru před osmi lety v Portugalsku se stal nejlepším střelcem, na turnaji zaznamenal celkem pět gólů. Jednatřicetiletý Rosický opouštěl Varšavu se smíšenými pocity a rozpačitým výrazem ve tváři. "Z vyřazení ve čtvrtfinále jsem smutný, ale na druhou stranu jsme tady nezklamali a domů můžeme jet se vztyčenou hlavou a nemáme se za co stydět. Nezklamali jsme. Ale strašně mě mrzí, že mě tady zastavilo zranění. Protože očekávání a odhodlání u mě před turnajem byly veliké," řekl novinářům Rosický. Jako by mu evropské šampionáty nebyly souzené. Před čtyřmi lety do Rakouska a Švýcarska necestoval vůbec kvůli poraněné podkolenní šlaše, nyní odehrál jen zápas s Ruskem a pak poločas s Řeckem, v němž jej zradila Achillova šlacha. "Před posledním zápasem skupiny proti Polsku se to opravdu lepšilo, nelhal jsem, ale pak se ten posun zastavil. Maloval jsem si to tady jinak," uvedl Rosický. Když sledoval poslední vystoupení českého týmu na turnaji, výhra Portugalska podle něj byla zasloužená. "Ukázali individuální sílu, my postupem času nedokázali držet balon. Navíc Ronaldo ukázal, že je fantastický hráč," chválil Rosický autora vítězné branky ze 79. minuty. I tak je podle něj dosažení čtvrtfinálové mety pro Čechy výborným počinem. "Každá účast na velkém turnaji pro nás je úspěch, cesta sem je pokaždé strašně těžké. Třeba s hokejem se to nedá srovnávat, mistrovství světa se hraje každý rok a oni (Češi) čtvrtfinále hrají skoro automaticky. My to máme hodně trnité. Klukům patří dík za to, jak zvládli kvalifikaci i skupinu na Euru," prohlásil Rosický. V reprezentaci je dvanáctým rokem. Teď prý ještě neví, zda rozšíří svoji sbírku 87 startů v národním týmu a zahájí s ním i kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2014. "Všechno musím důkladně zvážit," uvedl. Rosický řeší velké dilema, protože ho láká účast na MS v roce 2014 v Brazílii. Na druhou stranu vnímá i své časté zdravotní problémy, které výrazně ovlivnily jeho kariéru. "Mám svůj věk, problémy se zdravím. A čím starší budu, tím horší to bude. Kdybych mohl, hraju do 50, ale nejsem hloupej. Navíc kolem mě v nároďáku postupně končí kluci, s nimiž jsem začínal, což pro mě také není jednoduché," vysvětlil Rosický. Příští světový šampionát by si ale nechtěl nechat ujít. "Strašně mě to láká. Navíc reprezentace pro mě vždy byla ctí, pokaždé jsem si toho tady vážil. I proto není jednoduché odejít. Ale teď neříkám nic. Uvidíme za nějaký čas," dodal Rosický.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 25.6.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,810
USD 23,305 23,455
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma