Basketbalista Satoranský po finále EP: Prohra nás posune dál

- Sport autor: red

Ještě dva dny po prohraném nedělním finále Evropského poháru ULEB se český basketbalista Tomáš Satoranský těžko srovnával s chmurnými pocity, které jeho Seville přinesla prohra s ruskou Kazaní.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Devatenáctiletý talent, který si v této sezoně užívá velkého vytížení na hřišti, i tak považuje zápas za svůj největší zážitek v kariéře. Ale příště by prý už v dalším velkém finále nerad zažíval zklamání, s jakým se srovnával na palubovce haly v italském Trevisu.

Nadějný rozehrávač, který se v Seville během sezony dostal na pozici elitního dirigenta hry, proto bere nově nabyté zkušenosti jako poučení do budoucna. "Věřím, že i prohra mě posune dál, i když pro mě i celý tým byla hodně nepříjemná. Každopádně celé Final Four byla obrovská škola a snad to jednou zúročím. Přece jen jsem mladej kluk a snad se dalších podobných a velkých zápasů ještě dočkám," řekl v rozhovoru s ČTK Satoranský.

"Ale teď jsme z toho hodně přešlí. Měli jsme velkou šanci vyhrát prestižní soutěž a budeme ještě potřebovat nějaký čas, než nás to přejde. Ale co má proti mně říkat třeba náš kapitán Tariq Kirksay, který měl teď asi poslední možnost něco oslavit," uvedl Satoranský.

"Být v Eurolize by byla fantazie"

Celý tým Sevilly se k vyvrcholení Eurocupu, který je druhou nejprestižnější klubovou soutěží starého kontinentu a v němž letos znovu hrál třeba i Nymburk, hodně upínal. Klub z Andalusie totiž ve španělské ACB lize už dříve propásl šanci zajistit si účast v play off a pohárová trofej se tak pro Sevillu v posledních týdnech proměnila v největší výzvu celé sezony. "Změnilo se to v náš hlavní cíl. S odstupem si řekneme, že finále je i tak velký úspěch, ale moc si za to nekoupíme," posteskl si Satoranský, jehož Sevillu čeká ještě pět zápasů ve španělské lize. "Hledat motivaci asi nebude jednoduché," posteskl si Satoranský.

Sevilla sice v semifinále porazila pořádající Treviso, ale ve finále narazila na Kazaň, která rozhodla drtivým úvodem. Španělský tým přišel o šanci dostat se do příštího ročníku Evropské ligy, kam se kvalifikoval vítěz Eurocupu. Seville hrozí, že po špatné sezoně ve španělské lize příští sezonu nebude hrát žádnou pohárovou soutěž.

"Být v Eurolize, to by byla fantazie. Teď se musíme modlit, jestli nás vezmou do Eurocupu alespoň na divokou kartu jako poražené finalisty letošního ročníku," uvedl Satoranský. "Kdybychom příští rok měli být bez pohárů, bylo by to hrozné. Sám dobře vím, jak moc mi pomohlo, když jsem letos hrál souběžně španělskou ligu i Eurocup. Mít v další sezoně jenom jednou týdně španělskou ligu by bylo blbý," prohlásil Satoranský.

Přelomový rok

Letošní rok může být přelomový pro jeho kariéru. Hvězda české reprezentace se po předchozí "oťukávací" sezoně naplno prosadila do sestavy, a když se zranil první rozehrávač Earl Calloway, získala i místo v základní pětce. Satoranský sám na sobě cítí, jaký udělal během sezony pokrok. "Tušil jsem, že budu mít víc šancí než loni, ale nahrál jsem toho mnohem víc, než jsem čekal. Určitě jsem udělal velký pokrok. Měl jsem dobrou sezonu, ale pořád ne vynikající, kterou potřebuju. Ale pozici v týmu jsem si upevnil, jsem tady šťastný," líčil Satoranský, který letos ve španělské lize i Eurocupu v průměru nastřílel téměř sedm bodů a blýskl se třeba tím, že jeho úspěšnost při trojkách přesáhla čtyřicet procent.

Odchovanec pražského USK se netají tím, že jeho snem je dostat se do NBA. Satoranský patří k největším evropským nadějím, v nedávné anketě o největší talent starého kontinentu, v níž triumfoval další Čech Jan Veselý, skončil rozehrávač Sevilly desátý. Satoranský se však ještě letos nepokusí získat místo na draftu, kde si zámořské týmy vybírají nové hráče. "Letos to je utopie. Spíš se chci připravit na příští rok, kdy by se o mém osudu mohlo rozhodnout. V Seville se pořád můžu zlepšovat," věřil Satoranský.

Aby zůstal na očích skautům a manažerům klubů z NBA, vyrazí v červnu na tradiční přehlídku nejtalentovanějších Evropanů do Trevisa, kde si hráči mohou říci o vysněné angažmá. Satoranský se prestižního kempu zúčastní už potřetí a letos by se na něm rád ukázal v plném lesku.

"Je fakt, že tam budu už trochu za mazáka," řekl Satoranský s úsměvem. "Loni mi to tam nevyšlo úplně podle představ, ale bylo to i tím, že jsem v Seville neměl takovou minutáž a vytížení. Letos bych tam mohl prodat to, co jsem v obou soutěžích nabral. Jsem vyhranější a sebevědomější," řekl Satoranský, který plánuje, že se v srpnu zapojí i do kvalifikačních zápasů české reprezentace proti Slovensku, Kypru a Švýcarsku.

Tagy: basketbal Sevilla

Zdroje: ČTK