Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Aktualizováno: Berbr po zatčení rezignoval na své posty, odvolali komisi sudích

Aktualizováno: Berbr po zatčení rezignoval na své posty, odvolali komisi sudích
Roman Berbr | zdroj: Profimedia

Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr rezignoval po zatčení v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků zápasů na svůj post a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Odstoupení z funkcí podle asociace oznámil z vazby prostřednictvím advokáta.

Výkonný výbor na pondělním mimořádném zasedání, které se kvůli koronavirovým omezením konalo prostřednictvím videokonference, odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem. Zůstal pouze Tomáš Bárta, jenž byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci. Bude sestavena prozatímní nová komise.

Berbr oznámil rezignaci na všechny posty ve fotbale krátce poté, co skončilo mimořádné jednání výkonného výboru. Jeho odstoupení přijal předseda asociace Martin Malík. "K panu Berbrovi momentálně může pouze jeho právní zástupce. Rezignace byla doručena prostřednictvím jeho právního zástupce sem na sekretariát," uvedl na tiskové konferenci generální sekretář FAČR Jan Pauly.

"Několikrát jsem říkal, že mě děsí, co by se dělo v případě, že konec Romana Berbra ve fotbale přijde náhle a neočekávaně. Jen doufám, že se fotbal z této změny dokáže v pozitivním smyslu vzpamatovat," řekl Malík.

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má podle médií coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Do ní podle České televize putovali také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník.

Podle médií je do kauzy zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže. V textu obvinění v aféře figuruje i jméno šéfa sudích Chovance, který měl po setkání s Rogozem změnit delegaci na květnové utkání Vyšehradu s Líšní.

"Zvažovali jsme veškeré eventuality a možnosti, které se nabízejí. Domnívám se, že ve světle toho, co o kauze víme, že ta kauza zasahuje vysoký počet rozhodčích napříč několika soutěžemi, nemohla nastat jakákoliv jiná varianta (než odvolání komise). Hlasování výkonného výboru je tajné, ale stalo se tak velmi významnou většinou," řekl Malík.

"Bude sestavena nová komise. Půjde o prozatímní komisi, která bude fungovat po omezenou dobu tak, aby byl zajištěn chod ligových soutěží poté, co vláda ČR ukončí aktuální koronavirová opatření. Zároveň budeme s LFA hledat vyhovující systémová a dlouhodobá řešení," uvedl Malík v prohlášení, v němž oznámil sedm bodů, s nimiž před výbor předstoupil.

V jednom z nich výbor odvolal i všechny členy komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy, která má na starosti soutěže od ČFL níže. Všichni sudí z profesionálních i amatérských lig, kteří jsou v kauze zapleteni, budou vyřazeni z listin. Nové komise rozhodčích předloží nové listiny sudích. Z rozhodnutí výboru čeká všechny krajské svazy mimořádná kontrola financování, která bude zaměřena na plzeňský svaz, kde šéfoval Berbr.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování zápasů řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Malík byl proto pověřen, aby zajistil plošný dohled nad zápasy především prostřednictvím systému Sportradar, který monitoruje podezřelé sázky. Zároveň má iniciovat vznik specializovaného policejního útvaru. V posledním ze sedmi bodů je pak předseda FAČR pověřen, aby zajistil pokračování a další rozvoj náboru nových rozhodčích, který začal letos.

"Těchto sedm bodů je třeba vnímat pouze jako začátek dlouhé cesty, během které si český fotbal musí opětovně získat důvěru fanoušků, partnerů a široké veřejnosti. My všichni, kdo v českém fotbale nyní působíme, jsme dopustili tuto situaci. Pokud má český fotbal vyhrát, musíme se nyní semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními, která pomohou fotbal dostat z tohoto ofsajdu," uvedl Malík.

Ve výkonném výboru zůstává Berbrova partnerka a bývalá prvoligová rozhodčí Dagmar Damková. "Domnívám se, že nevěděla o celé řadě věcí. Samozřejmě je to spíš otázka na ni, ale na druhou stranu Dagmar Damková coby elitní členka komisí rozhodčích FIFA a UEFA tráví v běžné době obrovskou část roku, snad 70 procent, v zahraničí v rámci plnění povinností. A to je také věc, která k tomu přispěla," řekl Malík.

Berbr podle policie také zpronevěřil peníze plzeňského svazu

Podle serveru lidovky.cz viní policie Berbra vedle ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích také ze zpronevěry 850 tisíc korun. Podle vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Berbr a skupina lidí kolem něj zpronevěřili peníze Plzeňského krajského fotbalového svazu. Šéf FAČR Martin Malík v pondělí v reakci na vznik kauzy mimo jiné oznámil, že všechny krajské svazy čeká mimořádná kontrola financování, která bude zaměřena na plzeňský svaz.

"Tato trestná činnost spočívala ve vyvádění veřejných finančních prostředků Plzeňského krajského fotbalového svazu prostřednictvím účelově vytvořených fiktivních faktur za služby a zboží, které nebyly ve skutečnosti provedeny," konstatovali detektivové v obvinění, které server zveřejnil.

Mělo jít o semináře mládežnických trenérů, které se nikdy neuskutečnily. Berbr údajně souhlasil s proplacením tří faktur v hodnotě 850 tisíc korun. Spolu s ním se na tom podíleli i sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník. Podle policie si Berbr a skupina lidí kolem něj chtěla trestnou činností primárně udržet vliv ve fotbalovém prostředí.

Chovance ranilo, že v aféře figurují sudí z profesionální listiny

Odvolaného předsedu komise rozhodčích FAČR Jozefa Chovance ranilo, že v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy figuruje i několik sudích z listiny pro profesionální soutěže. Bývalý reprezentant a trenér českého národního týmu v dopise adresovaném médiím uvedl, že se snažil vykonávat funkci s nejlepším svědomím a rovným přístupem ke všem.

Chovance stejně jako další čtyři z pěti členů komise rozhodčích v pondělí odvolal výkonný výbor v reakci na korupční kauzu a údajné ovlivňování utkání prostřednictvím sudích. Mezi 20 stíhanými je řada rozhodčích, kteří působili nebo působí v profesionálních soutěžích. V textu obvinění je uveden i Chovanec, který měl po setkání se sportovním ředitelem Vyšehradu Romanem Rogozem změnit delegaci na květnové utkání Vyšehradu s Líšní. K tomu se bývalý obránce v dopise nevyjádřil.

"Rozhodnutí výkonného výboru plně respektuji, byť mě velmi mrzí, za jakých okolností k němu došlo. Svoji práci jsem se i s pomocí kolegů snažil vykonávat s tím nejlepším svědomím a rovným přístupem ke všem - jak samotným rozhodčím, tak domácím klubům, kterým bych i tímto rád vyjádřil upřímný dík za více než dva roky trvající spolupráci a vzájemný respekt při mnoha setkáních," uvedl Chovanec.

"Všem rozhodčím jsem ve své funkci vždy vyjadřoval maximální podporu a s kolegy v komisi se snažil dělat vše pro to, aby měli optimální podmínky pro práci a svůj další růst. Ranilo mě, že několik jmen z listiny pro profesionální soutěže je nyní spojeno v souvislosti s policejním vyšetřováním," pokračoval šedesátiletý bývalý kouč Sparty či Příbrami.

Komisi rozhodčích vedl od konce června 2018. "Přestože jsem byl velmi dlouho součástí domácího fotbalového prostředí jako hráč, reprezentant, trenér či člen klubového sportovního vedení, prostředí komunity rozhodčích a vedení jejich elitního týmu na úrovni profesionálních soutěží pro mě znamenalo zcela novou výzvu," uvedl Chovanec.

Připomněl, že za dobu jeho působení v komisi se povedlo do většiny zápasů v lize dostat videorozhodčího (VAR). "Za celou moji etapu v komisi došlo za výrazného přispění Ligové fotbalové asociace a FAČR k významnému posunu projektu VAR do zápasů domácí profesionální scény a také k doškolení potřebného počtu rozhodčích tak, aby česká nejvyšší soutěž mohla v dostupné době v režimu VAR absolvovat všechny zápasy v rámci celého kola. V době, kdy jsem předsedal komisi, dostala v nejvyšší soutěži šanci řada mladých a talentovaných rozhodčích a někteří z nich byli posunuti až na mezinárodní listinu FIFA, kde mohou dělat další výkonnostní progres," uvedl Chovanec.

"Ve své funkci končím za úplně jiných okolností, než si kdokoliv z nás uměl představit. I tak bych chtěl touto formou poděkovat za spolupráci všem kolegům z komise, FAČR, LFA a znovu také všem domácím klubům. Považoval jsem za čest, že mohu komisi vést," dodal Chovanec.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 31.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,850 23,970
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma