Berdych a Kvitová postoupili ve Wimbledonu do čtvrtfinále

- Tenis autor: Michal Polák

České tenisové jedničky Tomáš Berdych a Petra Kvitová postoupili do čtvrtfinále Wimbledonu. Předloňská šampionka z All England Clubu zvládla zápas s Carlou Suárezovou a Španělku porazila 7:6, 6:3. Berdych si poradil s Australanem Bernardem Tomicem po setech 7:6, 6:7, 6:4 a 6:4. 

Berdych a Kvitová

Berdych a Kvitová,zdroj: Getty Images

Osmou nasazenou Kvitovou čeká čtvrtfinále na londýnské trávě s turnajovou dvacítkou Kirsten Flipkensovou z Belgie na centrkurtu už v úterý. Berdych se s prvním hráčem světa Novakem Djokovičem ze Srbska střetne ve středu. 

"Jsem nadšený z postupu a zvláště po tak těžkém utkání. Bernard hrál výborně a využíval všech zbraní, které na trávě fungují. Proto se cítím jako vítěz ještě lépe. Těžko jsem se dostával do returnu, trvalo mi to dva sety, ale pak jsem se začal cítit jistěji a to rozhodlo zbylé sety," řekl Berdych, který si pomohl 24 esy. 

S Djokovičem má bilanci 2:13, ale v posledním vzájemném utkání ho letos porazil na antuce v Římě z mečbolu a v roce 2010 ho zdolal právě ve Wimbledonu. "Vím, jak ho porazit. Dokázal jsem to a pokusím se o to znovu," řekl Berdych

První dva sety rozhodly maličkosti

Český tenista se musel obrnit trpělivostí proti nápadité hře Tomice, který střídal rychlé míče s jakoby plachtícími, měnil rytmus hry čopy a dobře se pohyboval. Berdych se spoléhal na jisté podání a ve výměnách se snažil být co nejvíc precizní. 

O první set málem přišel, ale za stavu 6:5 odvrátil setbol po náběhu na síť. První zkrácenou hru pak sérií čtyř míčů vyhrál. Další tie-break ale ve druhém setu nezvládl, když příliš chyboval. 

Zlomový třetí set se vyvíjel jako na houpačce. Berdych jako první uspěl a vzal 59. hráči světa podání, vzápětí udělal dvě dvojchyby po sobě a o výhodu přišel. Za stavu 2:3 dokonce odvracel tři brejkboly, ale uspěl, a když pak získal brejk na 4:3, jeho přítelkyně Ester na tribuně vyskočila se slovy: "Jo, pojď!" 

Berdych třetí sadu dopodával, ale musel pořád tvrdě pracovat na každý fiftýn a vždy si pečlivě připravit výměnu, aby mohl uklidit míč do rohu. Ve čtvrtém setu si vynutil jeden brejk a vyhrál bez minuty po třech hodinách hry. 

Do čtvrtfinále se Berdych probojoval při desátém startu ve Wimbledonu potřetí a poprvé od roku 2010, kdy v All England Clubu došel až do finále. 

První set rozhodl těsný tie-break

Kvitová začala zápas se Suárezovou vítězným volejem na síti, ale pak dva poslala daleko do autu a k síti už víc nechodila. V prvním setu se nemohla trefit do returnu, sama odvrátila dva brejkboly a set jinak plynul bez vzrušení. V jedenácté hře získala Kvitová brejk, jenomže vzápětí přišla o podání čistou hrou a hrál se tie-break. 

Ve zkrácené hře Kvitová po dvojchybě prohrávala 3:4. Za stavu 4:5 ale předvedla nejlepší výměnu utkání - rozdělovala míče do stran, nutila soupeřku běhat a trefila vítězný forhend. Až po 48 minutách hry tak slyšeli diváci od Kvitové na oslavu její pronikavé "Pojď!". O dva míče později využila první setbol. "Ten set byl vybojovaný a pomohlo mi, že jsem zůstala pozitivní," řekla. 

Druhý set zlomila v šestém gamu. Za stavu 15:15 doběhla prasátko a zahrála za síť. Vzápětí podruhé prorazila podání Suárezové. Stejně jako v prvním setu o výhodu hned málem přišla, ale dva brejkboly odvrátila a už zápas nepustila. Tentokrát servis na ukončení setu zvládla a zápas bravurně dokončila. Pomohla si prvním podáním a duel uzavřela čistou hrou. "Nebylo to lehké, v prvním setu jsem nehrála dobře, ale zvládla jsem to v hlavě a to mi může pomoc," řekla. 

"Tyhle zápasy nejsou jednoduché, protože jsem věděla, že jsem velká favoritka a měla bych vyhrát. Dávala jsem si tlak sama na sebe a byla jsem zatažená a nervózní, ale naštěstí jsem to zvládla," uvedla Kvitová. Na londýnské trávě má nejlepší grandslamové výsledky. Loni zde při obhajobě titulu z roku 2011 byla ve čtvrtfinále, v roce 2010 v semifinále.

Tagy: Londýn ATP Wimbledon All England Club

Zdroje: ČTK