Berdych měl se Štěpánkem plné ruce práce, kamaráda nakonec udolal ve čtyřech setech

- Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Splnil roli favorita, ale na vítězství se nadřel. Tomáš Berdych porazil ve druhém kole French Open Radka Štěpánka 6:3, 6:7, 6:3 a 6:3.

Tomáš Berdych musel sáhnout až na dno svých sil

Tomáš Berdych musel sáhnout až na dno svých sil,zdroj: Profimedia.cz

Zápas přinesl nesmlouvavou bitvu. Štěpánek dokázal svým pestrým tenisem dostat Berdycha z rytmu a co nejméně ho pouštěl k nátlakové hře. Favorita trápil především častým zkrácením hry za síť, na které buď Berdych nezareagoval, nebo ho následně Štěpánek úspěšně prohazoval. Díky tomu si mohl vítězně poskočit po druhém setu, jelikož v tie-breaku mu taktika s kraťasy vyšla hned čtyřikrát a po dvou hodinách hry vyrovnal stav na 1:1 na sety. 

Ještě ve třetím setu dokázal Štěpánek, v 36 letech a 192 dnech letos nejstarší hráč ve dvouhře v Paříži, držet s Berdychem krok. Dělal tradiční gesta, posunky, dobře podával, ale přeci jen pomalu ztrácel a Berdych svou razancí uspěl. 

I ve čtvrtém setu rozhodl Berdych o své výhře rychlým nástupem a brejkem na začátku sady. O podání už nepřišel a stihl vyhrát dříve, než se prodlužující stíny od zapadajícího slunce dostaly hlouběji do kurtu. První mečbol dokázal ještě Štěpánek odvrátit, ale při druhém udělal dvojchybu a zaklonil ve zmaru hlavu. U sítě si oba čeští daviscupoví reprezentanti podali ruce, objali si a krátce si něco řekli. 

Hlediště, v kterém bylo hodně dětí, fandilo sporadicky. Jednotlivé výkřiky převážně povzbuzovaly Berdycha. Česky se občas ozývalo: "Pojď, Radku!" 
Před čtvrtým setem organizátoři po úpravě kurt i nakropili. Berdych i Štěpánek pak chvilku čekali, až se voda vsákne, jelikož antuka zůstala příliš mokrá. Berdych si nechal část za základní lajnou znovu upravit, aby neuklouzl. 

Zatímco Štěpánka v hráčské lóži podporoval jeho kondiční trenér Marek Všetíček, na druhé straně u Berdycha bylo plněji. Výjimečně zakřičela přítelkyně Ester, často naopak svého svěřence povzbuzoval Berdychův venezuelský kouč Daniel Vallverdu. Seděli tam hráčův fyzioterapeut, oba kondiční trenéři i manažer. 

Berdych porazil Štěpánka na okruhu ATP potřetí ze čtyř vzájemných zápasů. Proti krajanům se mu dál daří, Čecha zdolal už podesáté za sebou. Naposledy Berdycha dokázal porazit Robin Vik na turnaji v Dubaji před devíti lety. 

Tagy: French open čeští tenisté

Zdroje: ČTK