Berdych porazil Crivoie, Čeští tenisté vedou v DC 2:0

- Tenis autor: red

České tenisty už dělí jen jedna výhra od udržení ve Světové skupině Davisova poháru. Tomáš Berdych porazil Victora Crivoie 6:3, 6:3 a 7:6, i když zápas dohrával v křečích. Spolu s předchozím třísetovým triumfem Radka Štěpánka nad Adrianem Ungurem tak poslal Čechy v Rumunsku do vedení 2:0 na zápasy.

Třetí bod mohou svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila přidat v Bukurešti v sobotní čtyřhře, do které jsou nahlášeni Lukáš Rosol s Janem Hájkem. Hrát by ale měli Štěpánek s Berdychem, pokud ten bude zdravotně v pořádku a křeče v nohách nebudou vážnější. Rumuni nominovali pár Horia Tecau, Marius Copil.

Ani jeden brejkbol

Zatímco Štěpánka s Ungurem dělilo na žebříčku sto míst, devátý hráč světa Berdych je v pořadí ATP o dvě stě míst výše než Crivoi a začátek tomu odpovídal. Český tenista ztratil v prvních dvou gamech jen dva míče a vedl 3:0. Do konce sady si oba hráči už podání udrželi a Berdych soupeři nepovolil ani jeden brejkbol.

Loňský finalista Wimbledonu Berdych den před 26. narozeninami získal jako první brejk i v druhé sadě. Houževnatý Crivoi s ním ale držel ve výměnách krok, příliš nechyboval, a tak ho k nim musela česká jednička donutit, nebo si body uhrávat třeba podáním rychlým skoro 220 km/h. V šesté hře to byl Berdych, kdo přišel o servis na 3:3, vzápětí si čistou hrou vzal náskok zpět a přidal i další dva gamy.

Šest gamů v řadě

Rozjetý Berdych hrál dál trpělivěji i razantněji a šňůru gamů v řadě protáhl na šest, což znamenalo v třetí sadě vedení 3:0. Podobně jako o set dřív ale nechal dobře hrajícího Crivoie vyrovnat. V koncovce odvrátil Berdych za stavu 4:4 brejkbol.

Závěr sady poznamenaly křeče českého hráče. Držel se za levé stehno a později kulhal i na pravou nohu. Přesto měl za stavu 6:5 při Rumunově podání čtyři mečboly, ale ani jeden nevyužil a hrál se tie-break.

V tom Berdych ztrácel 2:3, ale pak díky returnu a chybám Crivoie uhrál čtyři míče v řadě. Berdych nakonec proměnil šestý mečbol a kapitán Navrátil si na lavičce oddechl, že se nehrál čtvrtý set. Zápas Berdycha s Crivoiem trval dvě hodiny a 35 minut.

Tagy: Rumunsko tenis Berdych

Zdroje: ČTK