Berdych poslal tenisty do čtvrtfinále Davis Cupu proti Japonsku

- Tenis autor: Michal Polák

Čeští tenisté postoupili do čtvrtfinále Davisova poháru. O vítězství obhájců titulu nad Nizozemskem v Ostravě rozhodl Tomáš Berdych, který dnes zdolal Thiema de Bakkera 6:1, 6:4 a 6:3 a zajistil svěřencům kapitána Jaroslava Navrátila vedení 3:1. Držitelé "salátové mísy" z posledních dvou let vyhráli v Davis Cupo podesáté za sebou, o semifinále budou hrát 4. až 6. dubna v Japonsku. 

Tomáš Berdych, Radek Štěpánek

Tomáš Berdych, Radek Štěpánek,zdroj: Getty Images

Osmadvacetiletý Berdych se podílel na všech třech bodech v duelu proti Nizozemcům. V pátek smetl Igora Sijslinga a s Radkem Štěpánkem vydřeli po čtyřech hodinách výhru i v sobotní čtyřhře nad Robinem Haasem a Jeanem-Julienem Rojerem. 

Do úvodní dnešní dvouhry poslal nizozemský kapitán Jan Siemerink na Berdycha místo unaveného Haaseho až 139. hráče světa De Bakkera. Ten sice loni na antuce v Bastadu českou jedničku porazil, ale v ČEZ Areně mu světová sedmička nedala šanci. 

Cestu ke své osmadvacáté singlové daviscupové výhře začal semifinalista Australian Open Berdych rázně. Za čtvrt hodiny vedl v prvním setu 5:0 a vyhrál dvacet z 22 výměn. "On nastoupil vlažný, nedal míč dvakrát přes síť. Já se snažil jen vracet balony, což stačilo," řekl Berdych České televizi. "Byl jsem na něj nachystaný a taky to tak vypadalo. Jsem rád, že jsem to dobře zvládl," uvedl. 

Nizozemec odporoval marně

Další dva sety už neměly tak jasný průběh, ale Berdych měl vývoj pod kontrolou. Jen v závěru třetí sady lehce zaváhal a přišel o servis. Vzápětí vzal De Bakkerovi podání již pošesté v utkání a po hodině a tři čtvrtě zápas ukončil. 

Otázkou je, zda Berdych pojede do Japonska, neboť vážně uvažuje o tom, že po úspěšných letech v daviscupovém týmu dá na čas přednost individuální kariéře. "Teď si chci užít vítězství a co bude dál, to teprve uvidíme," řekl Berdych

Japonsko bude hrát čtvrtfinále Davisova poháru poprvé v historii. Tým okolo osmnáctého hráče světa Keie Nišikoriho využilo v 1. kole okolností a v Tokiu porazilo oslabenou Kanadu, které chyběl zraněný Milos Raonic. 

S Japonskem mají Češi vyrovnanou bilanci 1:1, ale oba zápasy hrané v Praze se uskutečnily před druhou světovou válkou. V roce 1930 vyhráli Japonci, o pět let později zvítězili Josef Caska, Roderich Menzel, který má z českých hráčů historicky nejvíce vítězství v daviscupových dvouhrách (40), a Ferenc Maršálek.

Tagy: Nizozemsko Česko Ostrava Davis Cup

Zdroje: ČTK