Berdych se dočkal! V pekingském finále po koncentrovaném výkonu přehrál Čiliče

- Tenis autor: Michal Polák

AKTUALIZUJEME: Tenista Tomáš Berdych ukončil skoro dvouapůlroční čekání na turnajový titul.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Český reprezentant se ze zisku vavřínu radoval v Pekingu, kde v dnešním finále porazil Chorvata Marina Čiliče po setech 3:6, 6:4 a 6:1.

Šestadvacetiletý Berdych získal šestý primát ve dvouhře v kariéře. Čekal na něj dlouho, naposledy se totiž z vítězství radoval v Mnichově v květnu 2009.

"Od mého posledního titulu uplynulo hodně týdnů a měsíců, proto si tenhle úspěch budu velmi dobře pamatovat," usmíval se Berdych při slavnostním vyhlášení s obrovským zlatým pohárem v náruči. Ve finále uspěl Berdych po mnichovském triumfu na třetí pokus, loni prohrál rozhodující zápasy v Miami a ve Wimbledonu. "Říkal jsem si, že by mohlo platit do třetice všeho dobrého, a vyšlo to. Makal jsem tvrdě, abych toho dosáhl," řekl tenista.

Pekingským titulem si Berdych vylepšil pozici v boji o londýnský Turnaj mistrů. Z osmého místa se posunul na sedmé před Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu, kterého vyřadil v semifinále, a ztrácí 15 bodů na šestého Mardyho Fishe z USA.

Berdych vstoupil do utkání hůře, při podání Čiliče nezískal dvakrát po sobě ani fiftýn a po sérii nevynucených chyb ztratil hned svůj první servis - 0:3. Český hráč se postupně zlepšoval, ale dva brejkboly nevyužil a první set už nezachránil.

Dva brejkboly

Druhé dějství začal Berdych výborně jako jeho soupeř to první. Hravě si držel podání a po brejku ve druhém gamu odskočil do vedení 3:0. Jenomže v sedmé hře přišel po dalších chybách a tlaku Čiliče podruhé v utkání o podání. Za stavu 4:4 odvrátil český hráč další dva brejkboly a o dvě hry později proměnil bekhendem setbol.

"Měl jsem svoje šance. Zvláště na konci druhého setu při těch brejkbolech, ale Tomáš výborně podával jako celý týden a nedal mi šanci," řekl Čilič.

Ve třetím setu se Berdych dobře pohyboval a začal výborně returnovat. Podobně jako v semifinále s Tsongou hrál agresivně a dostával Čiliče pod tlak. Od stavu 1:1 získal pět her v řadě a po dvou hodinách hry zvedl vítězně ruce nad hlavu.

V počtu titulů ve dvouhře je Berdych z českých rodáků na sedmém místě, o jeden za Jiřím Novákem. Nejvíce turnajů od roku 1970 vyhrál Ivan Lendl (94).

Tagy: titul Peking Berdych

Zdroje: ČTK