Berdych se poprvé v kariéře kvalifikoval na Turnaj mistrů

- Sport autor: red

Tomáš Berdych se jako první český tenista po osmi letech kvalifikoval na Turnaj mistrů, který začne 21. listopadu v Londýně. Rozhodla o tom čtvrteční porážka jeho rivala Fernanda Verdaska ze Španělska na podniku série Masters v Paříži s domácím Gaelem Monfilsem.

Jen o dvacet minut později vypadl další Berdychův španělský konkurent David Ferrer s Rakušanem Jürgenem Melzerem, takže i tento výsledek by českému hráči zajistil postup do Londýna.

Po Verdaskově prohře je osmička pro finále sezony ATP kompletní. Již dříve měli účast jistou Rafael Nadal ze Španělska, Švýcar Roger Federer, Srb Novak Djokovič, Brit Andy Murray a Švéd Robin Söderling. Ve čtvrtek k nim přibyli Berdych, Ferrer a Američan Andy Roddick. Pětadvacetiletý Čech bude jediným debutantem.

Berdych se objeví na Turnaji mistrů podruhé v životě. Atmosféru okusil před třemi lety, kdy jel do Šanghaje jako náhradník, ale nehrál. Náhradnické místo zaujal předloni i Radek Štěpánek, ten se na kurt dostal a dvakrát prohrál. Naposledy se na Turnaj mistrů za výkony v sezoně kvalifikoval Jiří Novák v roce 2002, ale nepostoupil ze skupiny.

Jak jsou Berdych s trenérem nadšeni? "Hodně!"

Už s vědomím splněného cíle může Berdych usilovat o co nejlepší výsledek v Paříži, kde ho ve čtvrtek ve třetím kole čeká Rus Nikolaj Davyděnko. Berdychův trenér Tomáš Krupa před zápasem na otázku, jak jsou nadšeni z premiérové účasti na Turnaji mistrů, napsal stručně: "Hodně!"

Berdych si pro letošní rok stanovil dva cíle. Jedním byl návrat do světové desítky, což se mu splnilo v červenci, a druhým byla účast na Turnaji mistrů. I ten si nyní může odškrtnout. Závěrečný turnaj roku považuje za velmi prestižní. "Je to ten největší turnaj, na který hráč může dosáhnout. Na grandslamy se dostane 128 hráčů, ale na Turnaji mistrů hraje jen osm nejlepších," řekl MF Dnes na nedávné exhibici v Budapešti.

Rodák z Valašského Meziříčí se mezi elitní osmičku dostal především díky výkonům v první polovině sezony. S novou raketou začal semifinálovou účastí v Brisbane, dostal se do čtvrtfinále v Indian Wells a o titul si zahrál v Miami, kde mimo jiné porazil z mečbolu Federera.

Ferrer postupuje i přes prohru, Verdascovy šance zhatil Roddick

Jeho hlavní chvíle přišly na Roland Garros a ve Wimbledonu. Na pařížské antuce došel do semifinále a na londýnské trávě zastavil jeho skvělou cestu až ve finále první hráč světa Nadal. Od té doby se sice Berdychovi příliš nedařilo, pouze jednou si zahrál čtvrtfinále, ale o vrchol sezony v podobě startu v Londýně nepřišel.

Devátý muž žebříčku o postup na Turnaj mistrů Verdasco měl k udržení naděje v dnešním duelu třetího kola s Monfilsem blízko. V závěru třetího setu však nevyužil dva mečboly při soupeřově podání, sám následně ztratil servis a prohrál 7:6, 6:7 a 5:7.

Po Verdaskově porážce nemusel z hlediska postupu do Londýna litovat svého vyřazení ve třetím kole Ferrer, jenž podlehl 6:7, 6:2 a 3:6 Melzerovi. Ten měl před začátkem pařížského turnaje ještě teoretickou šanci na postup do osmičky, ale definitivně ho o ni připravilo dnešní vítězství Roddicka 6:3 a 7:6 nad Ernestsem Gulbisem z Lotyšska.

Tagy: federer tenis Djokovič Berdych turnaj

Zdroje: ČTK