Berdych vyhrál české derby s Veselým a je ve čtvrtfinále Wimbledonu

- Tenis autor: roj

Tenista Tomáš Berdych porazil Jiřího Veselého 4:6, 6:3, 7:6, 6:7 a 6:3 a postoupil ve Wimbledonu do čtvrtfinále. O vítězi rozhodla dohrávka pondělního zápasu, který po čtvrtém kole přerušila tma.

Tenista Tomáš Berdych postoupil ve Wimbledonu do čtvrtfinále

Tenista Tomáš Berdych postoupil ve Wimbledonu do čtvrtfinále,zdroj: Profimedia.cz

Třicetiletý Berdych se do wimbledonského čtvrtfinále probojoval po třech letech. Jeho dalším soupeřem bude překvapení turnaje Francouz Lucas Pouille. "Je to fajn. Zatím solidní tažení. Zvládl jsem těžkou zkoušku a teď se musím připravit na další," řekl finalista turnaje z roku 2010.

Ve čtvrté sadě nevyužil Berdych pět mečbolů, ale v úterní dohrávce od začátku dominoval. Hned na úvod sebral trochu nejistému Veselému servis, a když soupeř dokázal vyrovnat na 3:3, přidal další dva brejky.

"Zkušenosti mi pomohly tímhle zápasem projít," oddechl si Berdych. Pátý set trval jen 34 minut, zatímco v pondělí strávili tenisté na dvorci bezmála tři a půl hodiny.

"Byl to dobrý zápas, mně se to líbilo," uvedl někdejší vítěz Wimbledonu Jan Kodeš, který pátý set sledoval v hledišti vedle Radka Štěpánka. "Veselý se zlepšil, už hraje i bekhend. A Berdych šel konečně trošku na síť," řekl Kodeš.

V pondělí získal první set Veselý, který výborně podával a hrál sebevědomě. "Servis je jeho velká zbraň, když mu funguje. Určitě z něj hodně těžil a dělal hodně bodů," řekl Berdych. Další dvě sady sám ovládl. Držel se při tom své nátlakové hry a chodil i dost často k síti.

Ve čtvrtém setu už Berdych podával za stavu 5:3 na vítězství, ale ještě neuspěl a promarnil poté i tři mečboly za stavu 6:5.

V dramatickém tie-breaku čtvrtého setu vedl Veselý 6:1 a Berdych se rozčiloval, že už je šero. Pak všechny setboly odvrátil a měl čtvrtý a pátý mečbol, jenže Veselý se znovu udržel ve hře. Nakonec tie-break získal poměrem 11:9 a zápas byl přerušen.

"V takové pozici jsem nechtěl být," vrátil se Berdych k pondělnímu večeru. Rychle se ale dokázal za pomoci svého týmu se situací vyrovnat. "Řekl jsem své pocity, abych to ze sebe dostal, ale pak jsem to rychle vymazal z hlavy. Dobře jsem se vyspal a vrátil se silný na poslední set," řekl Berdych.

Po pondělním přerušení se ještě dožadoval přesunutí a dohrávky pod světly na centrkurtu. Například loni se jeden zápas takto dokončil. Berdychova prosba ale vyslyšena nebyla. "Jasnou odpověď jsem nedostal. Tak jsem to pustil z hlavy a nachystal se na dohrávku," řekl Berdych s tím, že by se na názor hráčů mělo více hledět.

"Rozhodně bychom měli mít větší slovo, protože my jsme ti, kdo hraje. Rozhodnutí dělají lidi, co sedí na židli. A to je podle mě nefér. Ale tak to je, moc s tím dělat nemůžeme," prohlásil.

"Tomáš byl v hlavě silnější, ustál situaci daleko líp než Jirka. Tomu možná chyběly fyzické síly," řekl po dohrávce trenér Veselého Jaroslav Machovský.

Berdych se ve středu utká s dvaatřicátým nasazeným Pouillem, jenž ve Wimbledonu startuje teprve podruhé a před letošním londýnským ročníkem nevyhrál na trávě ani zápas. "Podcenit se nedá, protože je v osmičce a Francouzi jsou bojovní. Nebude to jednoduché," řekl Kodeš.

Tagy: Wimbledon čeští tenisté

Zdroje: ČTK