Biatlonistky si ve štafetě podmanily i Oslo! Mají třetí triumf v sezoně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 2. 2015 17:39) - Lyžování autor: Petr Hašek

České biatlonistky slaví třetí štafetový triumf v této sezoně Světového poháru. Tradiční kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková vyhrálo v norském Oslu s náskokem 28 sekund před druhými Italkami. Bronz patří Francii. Muži skončili čtvrtí, čímž zaznamenali svůj nejlepší výsledek v sezoně.

České biatlonistky na stupních vítězů v Oslu po triumfu ve štafetě

České biatlonistky na stupních vítězů v Oslu po triumfu ve štafetě,zdroj: Isifa.com

Puskarčíková se Soukalovou musely shodně jednou dobíjet při střelbě vleže, ale vestoje byly neomylné a český tým držely na průběžném druhém místě.

Na třetím úseku se blýskla skvělým výkonem Landová. Střílela čistě na obou položkách a české kvarteto dostala poprvé do čela závodu před Němky a Italky. Finišmance Vítkové předávala s náskokem 18,5 vteřiny před Němkou Laurou Dahlmeierovou.

První dva terče třetí žena průběžného pořadí Světového poháru sice minula, ale trestnému kolu se vyhnula. Díky tradičně skvělému běhu si na prvním místě držela skoro půlminutový náskok. Po střelbě vestoje a jednom dobíjení už nebylo o triumfu české štafety pochyb.

„Tohle se dá hodnotit jenom pozitivně. Holky měly jen pět dobíjení na celou štafetu, což je perfektní, a předvedly, že na to mají i běžecky. Super,“ řekl trenér Zdeněk Vítek v České televizi. „Byl jsem přesvědčený o tom, že to zvládnou,“ dodal.

„Bývaly jsme malý tým, ale postupem jsme rostly a získávaly na síle a náš úspěch je výsledkem získaných zkušeností,“ cituje web mezinárodní federace IBU Soukalovou, která se svými kolegyněmi pokračuje ve skvělé sezoně. Na stupních vítězů stály české biatlonistky ve všech štafetách.

Šlesingr nadějnou pozici neudržel

Na stupně vítězů dlouho útočili i čeští biatlonisté. Michal Krčmář s Jaroslavem Soukupem závod velmi dobře rozjeli, nemuseli na střelnicích ani jednou dobíjet a štafetu drželi v čelní skupině.

Michal Šlesingr na třetím úseku i přes jedno dobíjení po střelbě vleže český tým udržel v elitní čtveřici, ale poté přišla osudná stojka. Na ní nejzkušenějšímu českému reprezentantovi nestačily ani tři náhradní náboje a musela absolvovat dvě trestná kola navíc.

„Prostě jsem to neustál. Nervy jsem měl na pochodu. Podělal jsem to. Kdyby se mi to stalo v závodě, kde jedu sám za sebe, tak to hodím za hlavu. Jenže tady mě to štve čtyřikrát tolik. Klukům jsem se hned po závodě omluvil, nebylo na co čekat,“ uvedl dvojnásobný medailista z MS 2007.

Finišman Moravec,který přebíral štafetu jako osmý v pořadí, sice neomylnou střelbou a rychlým během vytáhl české kvarteto na čtvrté místo, ale ztráta na třetí Rakušany byla příliš velká.

O vítězi rozhodl dramatický souboj v cílové rovince. Rus Anton Šipulin porazil Němce Simona Schemppa o dvě desetiny sekundy.

Závody SP v biatlonu v Oslu - štafety: 

Ženy (4x6 km): 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landova, Vítková) 1:11:10,6 (0 tr. okruhů+5 dobíjení), 2. Itálie (Wiererová, Gontierová, Sanfilippová, Oberhoferová) -28,3 (0+2), 3. Francie (Bescondová, Latuilliereová, Varcinová, Dorinová-Habertová) -45,9 (0+5), 4. Německo -1:02,3 (0+6), 5. Rusko -1:23,4 (0+6), 6. Ukrajina -1:50,9 (1+12). 

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. ČR 282, 2. Německo 242, 3. Bělorusko 226.

Muži (4x7,5 km): 1. Rusko (Garaničev, Cvetkov, Malyško, Šipulin) 1:16:16,6 (1 tr. okruh+5 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Birnbacher, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+6), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Grossegger, Landertinger) -50,9 (0+6), 4. ČR (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec) -1:29,1 (2+5), 5. Kanada -1:35,8 (0+6), 6. Francie -1:42,8 (1+9). 

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Rusko 268, 2. Norsko 254, 3. Německo 245, ...8. ČR 155.

Tagy: biatlon česká biatlonistka Světový pohár v biatlonu

Zdroje: ČTK