Dnes je neděle 24. ledna 2021., Svátek má Milena
Počasí dnes -1°C Smíšené přeháňky

Bílek: Toto je nejsilnější tým, jaký jsem kdy vedl

Bílek: Toto je nejsilnější tým, jaký jsem kdy vedl
V pražské Generalli areně se 5. září 2011 konal otevřený trénink reprezentace ČR. Na snímku Michal Bílek. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: Archiv

Do postele se po sobotní výhře nad Polskem dostal až kolem páté hodiny ranní, tak dlouho se v trenérovi fotbalové reprezentace Michalu Bílkovi honily emoce po zápase, v němž si český tým díky výhře 1:0 zajistil účast v čtvrtfinále mistrovství Evropy. Bílek i dnes zopakoval, že Češi na úspěch dosáhli hlavně díky své mentální síle. S postupem mezi nejlepších osm se ale Bílek spokojit nehodlá a doufá, že čtvrtfinále nebude konečnou stanicí.

Češi podle něj mají na to, aby na Euru zažili opravdu opojný úspěch. "Tohle je nejsilnější tým, který jsem trénoval. Po herní stránce je to jasné, jde o reprezentaci, ale jde také o morálku. Už mnohokrát dokázal, že se dostane z těžkých situací, takže to není tak, že jen klameme tělem," řekl Bílek při dnešním setkání ve Vratislavi. "Ani jako hráč jsem nezažil, že bych někdy byl pod takovým tlakem, jako je dlouhodobě toho mužstvo," poznamenal Bílek. Mohl by si vychutnávat satisfakci poté, co čeští fanoušci křičeli na vratislavském stadionu "Bílek ven" po úvodním debaklu 1:4 s Ruskem. Bílek ale i tentokrát zopakoval, že takhle nepřemýšlí. "Po prvním zápase byla spousta fanoušků, kteří nám přestali věřit. My teď máme o to větší radost z toho, co se nám povedlo. Ale sám to neberu tak, že jsem lidem něco ukázal. Negativní reakce jsou nepříjemné, ale už to trvá dlouho. Sebe opravdu tolik neprožívám," uvedl Bílek. "Svůj obraz možná změním jen tím, jestli přijdou dobré výsledky rychle za sebou," podotkl trenér, který před pěti lety získal "double" se Spartou. Netajil ale, že jej potěšil aplaus českých fanoušků směrem k útočníkovi Milanu Barošovi, během Eura také často kritizovaného. "Když jde zloba fanoušků na nějakého hráče, beru to daleko hůř než vůči sobě. Když lidi skandovali jeho (Barošovo) jméno, muselo se to i jemu samotnému poslouchat daleko lépe," uvedl Bílek. "Když jsem po zápase viděl, jak po sobě skáčou hráči a nadšení jsou i fanoušci, byl to krásný pohled. Snad jsme dokázali, že můžeme vyhrávat i těžké bitvy," usmíval se kouč. Nemá strach, že by hráči nosili po postupu do čtvrtfinále šampionátu hlavy v oblacích. Bílek jim prý zdůrazňuje, že velké výzvy teprve přijdou. "Euforie a obrovská radost v nás byly včera, teď už se díváme dál. Máme obrovskou šanci tady uspět. Přesvědčili jsme se, že můžeme uspět i se silnými týmy, naše motivace bude pořád obrovská. Cítím z týmu obrovskou touhu prát se i v dalších zápasech, které nás snad čekají," prohlásil Bílek. Kouč tak naznačil, že by se s mistrovstvím jen nerad loučil po čtvrtfinále. Češi se jméno nejbližšího soka dozvědí dnes večer, vzejde z Německa, Dánska, Nizozemska a Portugalska. "Hodně těžké si někoho z této čtveřice vybírat, ale chceme tady minimálně ještě jeden zápas vyhrát," přál si Bílek. Pokud by se jeho sen splnil, znamenalo by to, že si Češi z ME odvezou medaili, po které trenér prahne. Bílek teď bude netrpělivě vyhlížet zprávy o aktuálním zdravotním stavu kapitána Tomáše Rosického, který už duel s Polskem vynechal kvůli zranění Achillovy šlachy. "Musíme pracovat s variantou, že na čtvrtfinále nebude. Ale pořád ještě zbývá pár dní, aby se dal do kupy. Takže budeme pořád živit naději," prohlásil Bílek, který by při Rosického neúčasti stejně jako s Polskem vsadil na Daniela Koláře.

Češi jako první v historii ME vyhráli skupinu s pasivním skóre

Čeští fotbalisté se v sobotu po výhře 1:0 nad Polskem v posledním zápase skupiny A také zapsali do historických statistik evropského šampionátu. Jako první tým za 52 let existence Eura totiž dokázali vyhrát skupinu s pasivním skóre. Na velkých turnajích se to zatím stalo jen jednou. V roce 1990 na světovém šampionátu v Itálii vyhrál Kamerun svoji základní skupinu, byť měl nepříznivé skóre 3:5. Češi ve Vratislavi vstřelili o gól více a skupinu A zakončili se skóre 4:5. V prvním duelu nejprve podlehli Rusku vysoko 1:4, pak porazili Řecko 2:1 a v sobotu brankou Petra Jiráčka vyřadili domácí Poláky. Spolu s českým celkem postoupili do vyřazovací fáze Řekové. Rusové jako jediní měli aktivní skóre, přesto pro ně turnaj skončil.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma