Brankář Hašek podepsal roční smlouvu s moskevským Spartakem

- Sport autor: red

Hokejový brankář Dominik Hašek dnes podepsal roční smlouvu s moskevským Spartakem a bude chytat v Kontinentální lize. Pětačtyřicetiletý gólman letos vyhrál českou extraligu v dresu Pardubic, v jejichž dresu se vrátil k aktivní kariéře po roční pauze. Ruská média už získání olympijského šampiona z Nagana a dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru s Detroitem označila s předstihem za "přestup roku".

Generální manažer klubu Andrej Jakovenko sice už dříve Haškův souhlas s podmínkami kontraktu pro nadcházející sezonu potvrdil, nicméně finanční náležitosti nechtěl komentoval. Podmínky jsou prý zhruba stejné, jako měl předchozí německý brankář Spartaku Dimitrij Kotschnew, který přestoupil do Jaroslavle.

Severoamerická média psala až o třech milionech dolarů (asi 65 milionů korun) za sezonu, ale to podle ruských novin sotva odpovídá realitě vzhledem k možnostem Spartaku, který se v Rusku počítá spíše mezi skromnější kluby. Zahraniční angažmá na evropském kontinentu si bývalá hvězda klubů NHL Buffala, Detroitu i Ottawy vyzkouší poprvé.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru Hašek, který v minulé sezoně pomohl Pardubicím k zisku mistrovského titulu, přiletěl do Moskvy v neděli v noci. Po podpisu smlouvy a výběru moskevského bytu se ještě dnes má vrátit do vlasti, kde se bude individuálně připravovat na sezonu. K týmu trenéra Miloše Říhy se má připojit v Česku, neboť Spartak má naplánovaný letní tréninkový kemp v Havlíčkově Brodu.

Sovětskij sport dnes napsal, že Haškův přestup lze srovnat jedině s příchodem Jaromíra Jágra do Omsku. "Ještě před pár týdny by se taková historie zdála 'kachnou' mezidobí mezi sezonami, i když pořádně pestře zbarvenou," poznamenal list a dodal, že příchod takového kalibru do Spartaku nikdo nečekal.

"Hašek je ověšen individuálními oceněními nejvyšší kvality doslova jako vánoční stromeček. Posledním se stal titul nejcennějšího hráče play off české soutěže, který dostal na jaře poté, co se jeho Pardubice staly šampionem," připomněl Sport-Express kvality čerstvé posily.

Nicméně podle listu je otázkou, jak se velká zátěž v KHL projeví na zdravotních slabinách pětačtyřicetiletého brankáře, tedy zádech a tříslech. Nemluvě o tom, že "při veškerém respektu" má prý česká extraliga k ruské soutěži daleko a vzdálenost mezi stadiony se zvětší v desetinásobcích. Tyto pochyby může podle deníku mírnit jen jistota trenéra Říhy, který přestup prosadil, a "Dominátorova fanatická oddanost hokeji".

Tagy: hokej KHL

Zdroje: ČTK