Brány opraveného zámku ve Zruči nad Sázavou se otevřou v neděli

- Sport autor: red

Brány zámku ve Zruči nad Sázavou se po rozsáhlé rekonstrukci v sobotu znovu otevřou veřejnosti. Památka, kterou město koupilo od restituentů, se opravovala ve dvou etapách čtyři roky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Celkové náklady dosáhly téměř 130 milionů korun, z toho přes 100 milionů korun pokryla dotace Evropské unie, řekl starosta Martin Hujer. Pravidelné prohlídky zámku začnou 20. června.

Součástí slavnostního otevření bude mimo jiné přednáška architekta o zámecké rekonstrukci. Jiřina Janatová z městského úřadu návštěvníky seznámí s historií města a zámku. Předsedkyně Klubu panenek ČR Alena Zemanová je pak provede expozicí panenek. V podkroví bude otevřena výstava obrazů Elišky Hamajdové.

V přízemí zámku členové Sdružení rodáků a přátel města Zruče nad Sázavou zájemce provedou novou muzejní expozicí nazvanou Od verpánku k Baťovi, která připomene zaniklou tradici tohoto bývalého obuvnického města. V zámeckém příkopu je připravena stezka s několika atrakcemi pro děti a Vycházková trasa romantické hraběnky Emmy. Nově se otevře také zámecký hostinec, zrekonstruovaný ze soukromých peněz.

Zručský zámek je původně gotický hrad Kolovratů z počátku 14. století přestavěný na renesanční zámek v polovině 16. století. Na konci 19. století prošel novogotickou přestavbou. Od roku 1948 v něm sídlí radnice.

Tagy: cestování

Zdroje: ČTK