Brazílie uhájila remízou 0:0 s Portugalci vítězství ve skupině

- Sport autor: red

Zápas o vítěze skupiny G mezi Portugalskem a Brazílií skončil na fotbalovém mistrovství světa bezbrankovou remízou. Výsledek zajistil Jihoameričanům prvenství ve skupině a jejich evropskému soupeři druhé místo, o které by však Portugalsko nepřišlo ani v případě porážky.V souběžně hraném utkání totiž Pobřeží slonoviny porazilo KLDR jen o tři góly.

První poločas očekávaného souboje byl plný tvrdých soubojů a sudí musel ukázat sedm žlutých karet. Po pauze si oba týmy už pouze hlídaly poklidný postup do osmifinále.

Dlouho před šampionátem byl zápas očekáván jako velký souboj týmů plných fotbalových techniků, ale místo toho se na hřišti především jiskřilo. Brazilci měli fotbalově navrch, už před přestávkou si vytvořili dvě velké šance, ale diváci byli především svědky zbytečných faulů i simulování, což mexický rozhodčí Archundia tvrdě trestal žlutými kartami. Do poločasu jich stačil rozdat sedm.

Portugalci jako by se nabažili předchozí sedmibrankové kanonády do sítě KLDR, která jim prakticky zajistila postup do osmifinále. Obavy ze hry favorizované Brazílie na nich byly až příliš patrné a v jejich pojetí převládala defenziva.

Přesto se Brazilci dokázali dostat ještě před pauzou do dvou šancí a především Nilmar byl ve 30. minutě při zaběhnutí za obranu blízko gólu, ale jeho dorážku k bližší tyči vyrazil brankář Eduardo na tyč a na roh. O něco později měl slibný pokus Luís Fabiano, ale hlavičkoval jen mimo.

Portugalská hra dopředu byla spíše stínohrou. Do přestávky Evropané vyprodukovali jeden nevydařený střelecký pokus Tiaga a nafilmovaný pád téhož hráče v pokutovém území, za který dostal žlutou kartu. Všechny statistické ukazatele hovořily pro Jihoameričany, ale ani oni se střelecky nedokázali prosadit.

Výjimečný portugalský výpad předvedl Ronaldo krátce po pauze, ale jeho akce po levé straně skončila nevydařenou zpětnou kličkou. V 60. minutě se ale nečekaně Portugalci dostali do šance, které předcházel obranný zákrok Lúcia. Jím vypíchnutý míč získal osamocený Meireles, ale sám před brankářem uspět nedokázal.

Brazilci už se nikam nehnali a soustředili se především na důkladnou obrannou práci, která jim přinesla první místo ve skupině. K nelibosti více než šedesáti tisíc diváků v hledišti. Nejnebezpečnější pokus druhého poločasu přinesla tečovaná rána střídajícího Brazilce Ramirese, kterou ale pohotový Eduardo vytlačil na roh.

Portugalsko - Brazílie 0:0

Rozhodčí: Archundia - Torrentera (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Duda, Tiago, Fábio Coentrao, Pepe - Luís Fabiano, Juan, Felipe Melo. Diváci: 66.712.

Sestavy:

Portugalsko: Eduardo - Ricardo Costa, Carvalho, Bruno Alves, Duda (54. Simao) - Pepe (64. Pedro Mendes) - Tiago, Meireles (84. Veloso) - Danny, Fábio Coentrao - Ronaldo. Trenér: Queiroz.

Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Gilberto, Felipe Melo (44. Josué) - Baptista (82. Ramires) - Nilmar, Luís Fabiano (85. Grafite). Trenér: Dunga.

Tagy: Brazílie fotbal MS

Zdroje: ČTK