Čech: I proti silnému Španělsku máme šanci na bodový zisk

- Sport autor: red

Získat body v pátečním utkání ve Španělsku není podle gólmana české reprezentace Petra Čecha nemožné. Domácí budou v kvalifikačním souboji o Euro 2012 favorité, ale česká brankářská jednička možnému úspěchu věří.

"Pokud proti mistrům světa a Evropy vyjdou národnímu týmu taktické plány a sejde se sportovní forma se štěstím, nemusí se výběr Michala Bílka vracet prázdnou," optimisticky vyhlíží Čech.

Čechy v pátek bude hostit nejlepší tým žebříčku FIFA, ale fotbalisté prý nepoletí do Granady předem poraženi. "Od Španělů po těch jejich triumfech každý čeká jen samá vítězství, ale pro ně to není jednoduché. Sice jsou stále nejsilnější reprezentací na světě, ale na druhou stranu každý národní tým má minimální možnost k sehrání a nemůže tam panovat taková idyla jako v klubu," odmítl Čech srovnání s Barcelonou, jejíž hráči tvoří osu španělské reprezentace.

Silná sestava Španělska

Uznal, že výhodou Španělska je, že i na dalších postech vedle hráčů z katalánského velkoklubu má skvělé fotbalisty bez výrazných slabin. "Ale přece jen už musejí na krátkém srazu pilovat souhru, to není tak jednoznačné jako při klubové přípravě či soustředění na velké turnaje," řekl Čech na srazu českého týmu. I proto to také Španělům podle něj občas zaskřípe. Ukázal to například zápas v Portugalsku, v němž koncem loňského roku Španělé utrpěli debakl 0:4, či další loňský duel s Argentinou (1:4).

Před zápasem s Čechy ale bude soupeř také mimořádně motivovaný. Chce si vybojovat postup z prvního místa co nejdříve, setřást soupeře a v závěru kvalifikace už mít klid. Čech proto vidí naději na úspěch pouze za předpokladu, že Bílkův tým bude mít dokonalou disciplínu. "Zápas v Chorvatsku nám přes prohru hodně pomohl. Minimálně v tom, jak jsme se dokázali prosadit za dvoubrankové ztráty," připomněl porážku 2:4 v poslední přípravě.

V pátek bude podle brankáře taktika naprosto odlišná, Češi se nepoženou do ofenzivní přestřelky. "Musíme hlavně pohlídat, aby klíčoví hráči neměli dostatek prostoru. Jak dáte Iniestovi vteřinu navíc, následuje šance. Ale také takoví hráči mohou znervóznět, pokud nedostanou na svoje akce prostor. Takže když všechno vyjde do puntíku, může to vyjít," naznačil Čech, jakým způsobem by šlo na Španěly alespoň částečně vyzrát.

Čech: Snad Torresovi vydrží špatná forma

V útočné fázi by se pak mohla hodit rychlost Milana Baroše. "Pokud bychom dali alespoň gól, byla by šance na nějaký bod velmi výrazná. Nesmíme proto hrát zase jen pasivně a nechat si vnutit styl hry," řekl Čech.

V zápase se po dlouhém čase osobně setká s Ikerem Casillasem. Dva gólmani, kteří jsou pravidelně považováni za světovou elitu na svém postu, se naposledy potkali ve dvou zápasech Ligy mistrů mezi Spartou a Realem Madrid, které se hrály před devíti lety. "Od té doby jsme se míjeli, ani na žádném vyhlášení jsme na sebe neměli štěstí," vzpomínal gólman Chelsea, který si prý tehdy s Casillasem vyměnil dres a je pravděpodobné, že totéž učiní i v pátek večer. "Španělský reprezentační dres ve sbírce zatím nemám."

Mohl by mu ho věnovat i jeho spoluhráč z Chelsea Fernando Torres, v jehož případě si Čech nyní přeje, aby mu zůstala alespoň na pátek špatná střelecká forma z klubového dresu. "Ale musím uznat, že hraje dobře, jen ty góly nepřicházejí. To se ale všechno změní a bude dobře, když se chytí až po návratu do Anglie," hecoval na dálku kolegu z klubové kabiny, kterému se ale jinak proti Čechovi v minulosti dařívalo. "Když hrál v Liverpoolu, tak mi dal gól snad pokaždé," řekl Čech.

Tagy: Čech fotbal

Zdroje: ČTK