Čech je pátým nejlepším brankářem světa, vyhrál Casillas

- Sport autor: red

Český reprezentant Petr Čech skončil v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího brankáře světa za rok 2009 na pátém místě.

Pro gólmana londýnské Chelsea je to nejhorší výsledek za posledních šest let. Souvisí zřejmě s kritikou za jeho výkony v Chelsea a pravděpodobně také s velkým propadem české fotbalové reprezentace.

Vítězství v anketě obhájil španělský brankář Iker Casillas z Realu Madrid, jenž dostal nejvíce hlasů od odborníků z 84 zemí. 

Sedmadvacetiletý Čech v uplynulém roce několikrát sklidil kritiku za lehce inkasované góly. I v oficiálním textu IFFHS k anketě stojí, že "nepotvrdil formu z předchozích let". Od hlasujících dostal 75 hlasů a pohoršil si o jednu příčku oproti loňsku. Jeho nejlepším umístěním v anketě je vítězství z roku 2005. Dvakrát byl druhý a jednou třetí. 

Prvenství obhájil Casillas, který s náskokem 80 bodů znovu porazil italského brankáře Gianluigiho Buffona z Juventusu, který anketě vládl v letech 2003, 2004, 2006 a 2007.

Třetí místo připadlo Brazilci Juliu Césarovi z Interu Milán a před Čecha se tentokrát dostal i nizozemský veterán Edwin van der Sar z Manchesteru United.

Tagy: Čech brankář

Zdroje: ČTK