Čech je třetím nejlepším fotbalovým gólmanem desetiletí

- Sport autor: red

Petr Čech se stane třetím nejlepším brankářem prvního desetiletí 21. století podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS). Oficiální vyhlášení ankety sice proběhne až za rok, podle dnes zveřejněného průběžného pořadí po devíti letech je však jasné, že na Čechově třetím místě se už nemůže nic změnit.

IFFHS vyhlašuje nejlepšího gólmana každý rok. První dvacítka si pak rozdělí body systémem 20 bodů za první místo, 19 bodů za druhé místo atd. Na základě bodového součtu bude v průběhu jara 2011 vyhlášen nejlepší brankář první dekády 21. století.

Čech má na třetím místě 120 bodů, o 37 méně než druhý Iker Casillas a o 21 více než čtvrtý Oliver Kahn. Ten už navíc ukončil kariéru.

V následujícím roce se tak rozhodne především o celkovém vítězi. Nejblíže k prvenství má Ital Gianluigi Buffon, který vede o 13 bodů před Casillasem. Brankáři Juventusu Turín tak stačí, když v hodnocení za tuto sezonu skončí dvanáct pozic za gólmanem Realu Madrid.
Průběžné pořadí ankety nejlepší fotbalový brankář prvního desetiletí 21. století podle IFFHS:

1. Gianluigi Buffon (Itálie/Juventus) 170, 2. Iker Casillas (Španělsko/Real Madrid) 157, 3. Petr Čech (ČR/Chelsea) 120, 4. Oliver Kahn (Německo/konec kariéry) 99, 5. Edwin van der Sar (Nizozemsko/Manchester United) 92, 6. Dida (Brazílie/volný hráč) 90, 7. Jens Lehmann (Německo/konec kariéry) 72, 8. Roberto Abbondanzieri (Argentina/Internacional) 68, 9. Fabien Barthez (Francie/konec kariéry) 55, 10. Rogério Ceni (Brazílie/Sao Paulo) 53.

Tagy: Čech fotbal Chelsea

Zdroje: ČTK