Češi kralují KHL: Červenka nejlepší střelec, Hašek nejvíce nul

- Sport autor: red

Český hokejový útočník Roman Červenka z Omsku se stal nejlepším kanonýrem Kontinentální ligy. Pětadvacetiletý loňský mistr světa z Německa vstřelil v 51 zápasech 31 branek a předčil o dvě trefy Nora Patricka Thoresena z Ufy.

Posila Avangardu z pražské Slavie zaznamenala o čtyři trefy méně než vítězové tabulky střelců z předešlých dvou sezon KHL. V sezoně 2008/09 dali po 35 gólech Češi Jan Marek a Pavel Brendl, v uplynulém ročníku pak Slovák Marcel Hossa.

Červenka také vládl soutěži spolu s Kanaďanem Geoffem Plattem z Dinama Minsku se sedmi vítěznými góly. Čeští hokejisté vyhráli i další statistiky. Šestačtyřicetiletý gólman Dominik Hašek ze Spartaku Moskva byl nejlepší se sedmi čistými konty, Karel Rachůnek z Jaroslavle se stal s 46 body za 11 tref a 35 asistencí z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem. Celkově skončil třináctý a také byl čtvrtým nejlepším nahrávačem.

Suverénním vítězem kanadského bodování se stal s 80 body z 54 zápasů Alexandr Radulov z Ufy, který byl s 60 asistencemi i jasně nejlepším nahrávačem. Před druhým Thoresenem měl náskok 15 bodů.

Červenka třetí, Vašíček sedmý

Radulov vystřídal na trůnu v produktivitě Sergeje Mozjakina, který ovládl oba dva předešlé ročníky KHL. Také překonal jeho rekord 76 bodů z premiérové sezony 2008/09 a předčil i maximum Alexeje Jašina ze stejného ročníku s 46 asistencemi.

Červenka skončil v kanadském bodování s 61 body třetí. Sedmé místo patřilo Josefu Vašíčkovi z Jaroslavle, který zaznamenal v 54 duelech 55 bodů za 24 přesných zásahů a 31 přihrávek. Hvězda Omsku Jaromír Jágr obsadil osmou pozici, když nasbíral v 49 utkáních 51 bodů za 19 branek a 32 přihrávek. Vašíček společně s Lukášem Kašparem z Astany se s 24 trefami podělili ještě s Igorem Grigorenkem z Ufy o páté místo mezi kanonýry.

Střelecky při chuti byl také obránce Ondřej Němec z Čerepovce, který se mezi hráči na svém postu zařadil s 12 trefami na čtvrtou pozici. První byl s 21 góly Američan Deron Quint z Čeljabinsku.

Hašek devatenáctý mezi brankáři

Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech měli s 27 kladnými body Alexej Morozov z Kazaně a Alexandr Radulov. Nejtrestanějším hráčem KHL se stal se 182 minutami z pouhých 20 zápasů Kanaďan Darcy Verot z Čechova.

Mezi brankáři měl nejvyšší procento úspěšnosti 92,7 procenta Kazach Vitalij Jeremejev z Astany. Jakub Štěpánek z Petrohradu (92,3) byl sedmý a Hašek (91,5) devatenáctý. Nejnižší průměr 1,91 obdržené branky na zápas si udržel Konstantin Barulin z Atlantu Mytišči. Štěpánek (2,05) skončil třetí a Hašek (2,48) sedmnáctý.

Nejvíce vítězných zápasů (33) si připsal Fin Karri Rämö z Omsku. Hašek byl s 23 výhrami čtvrtý a Štěpánek s šestnácti vítězstvími devátý.

Tagy: KHL

Zdroje: ČTK