Dnes je čtvrtek 28. března 2024., Svátek má Soňa
Počasí dnes 7°C Občasný déšť

Češi porazili po skvělém úvodu Řecko 2:1, Rosický zraněn

zdroj: tisková zpráva

Čeští fotbaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství Evropy porazili Řecko 2:1 a oživili postupové šance. Vděčí za to výbornému vstupu do utkání, když už v šesté minutě vedli 2:0 po trefách Petra Jiráčka a Václava Pilaře. Po změně stran snížil po zaváhání brankáře Čecha Fanis Gekas.

Český tým, který hrál druhý poločas bez zraněného kapitána Tomáše Rosického, po úvodním debaklu s Ruskem 1:4 zvýšil naděje na postup do čtvrtfinále. Pokud Češi v sobotu porazí Polsko, projdou bez ohledu na další výsledky mezi nejlepších osm týmů turnaje. Bude jim stačit i remíza, pokud Polsko dnes večer neporazí Rusko. Češi, hrající oproti páteční premiéře se dvěma změnami v sestavě, ještě na vrcholném turnaji nikdy nepřevedli tak drtivý nástup jako dnes proti Řecku, s nímž hráli o uchování nadějí na postup ze skupiny. Už ve třetí minutě (2:45) pro tým kouče Bílka, na něhož fanoušci ještě před začátkem zápasu pískali, zařídil rychlé vedení záložník Jiráček, který se prosadil po skvělé kolmici nového muže v základní sestavě Hübschmana. Jiráček dal sedmý nejrychlejší gól historie evropských šampionátů a zlomil české prokletí v duelech s Řeky, proti kterým se naposledy ve vzájemném utkání prosadil Jan Berger v roce 1984. Český celek při prvním gólu dokonale využil nedorozumění ve středu řecké obrany, z níž po prvním duelu s Polskem vypadli oba stabilní stopeři. A v šesté minutě Řekové propadli podruhé: bek Gebre Selassie od brankové čáry nasměroval míč před branku, kde se důraznou koncovkou prosadil Pilař. Ten se na Euru střelecky blýskl už ve druhém utkání, Češi se navíc postarali dvěma brankami do šesté minuty o historický rekord turnaje. Mistři Evropy z roku 2004 vypadali na odpis, podobně jako v prvním duelu s Polskem. V kvalifikaci ani jednou dvě branky neinkasovali. Proti českému výběru navíc ve 22. minutě přišli o zraněného gólmana Chalkiase. Ale toho do přestávky postrašil jen Rosický. Řecký soubor se z těžkých ran sbíral pomalu. Poprvé zahrozil Fotakis, jehož radost ze snížení pokazil signalizovaný ofsajd. Možné české potíže v poločase ale předznamenalo střídání Rosického, který kvůli nespecifikovanému zranění u paty přepustil místo na trávníku Kolářovi. V 53. minutě se navíc nedorozuměli stoper Sivok s brankářem Čechem, kterému z rukavic vypadl "tuctový" centr, a střídající Gekas lehce zápas zdramatizoval. Gekas dal vzpomenout na páteční duel, kdy řeckou branku také zařídil v poločase nasazený muž z lavičky Salpingidis. Branka Čechy viditelně znejistila. Soupeři oproti prvnímu dějství bez Rosického přenechali střed pole a v hluboké defenzivě odvraceli řecké výpady. A na tribunách trnuli i čeští fanoušci, kteří před tím díky velké přesile v hledišti měli nad hloučkem řeckých "fans" navrch. Češi ale řecký nápor a dlouhé nákopy už ustáli, pak s fanoušky bouřlivě slavili vítězství na Euru po čtyřech letech. Řecko - ČR 1:2 (0:2) Branky: 53. Gekas - 3. Jiráček, 6. Pilař. Rozhodčí: Lannoy - Cano, Annonier (všichni Fr.). ŽK: Torosidis, K. Papadopulos, Salpingidis - Rosický, Jiráček, Kolář. Diváci: 41.105. Řecko: Chalkias (23. Sifakis) - Torosidis, K. Papadopulos, Katsuranis, Cholevas - Fotakis (46. Gekas), Maniatis, Karagunis - Salpingidis, Samaras, Fortunis (71. Mitroglu). Trenér: Santos. ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Plašil, Hübschman - Jiráček, Rosický (46. Kolář, 90. Rajtoral), Pilař - Baroš (64. Pekhart). Trenér: Bílek.
1. Rusko 1 1 0 0 4:1 3
2. ČR 2 1 0 1 3:5 3
3. Polsko 1 0 1 0 1:1 1
4. Řecko 2 0 1 1 2:3 1

Kurzovní lístek: 28.3.2024 Exchange s.r.o.