Češi ve Skotsku neproměňovali šance, opět prohráli

- Sport autor: red

Čeští fotbalisté vstoupili do letošního roku porážkou 0:1 se Skotskem v Glasgowě a pokračují v nevydařené sérii. Pod trenérem Michalem Bílkem nevstřelili ani ve třetím utkání gól.

Po většinu zápasu byl český tým lepší, což uznala i britská média, ale naprosto selhal střelecky a poprvé v samostatné historii Skotsko nedokázal porazit. Jediný gól dal v 62. minutě domácí Brown.

"Bylo to Skotsko, jaké známe a máme rádi. Ošklivé a tvrdohlavé, ale pokud šlo o elegantní a vybroušené Čechy, nepříjemně houževnaté," trefně to popsal skotský bulvární deník Daily Record. 

Pro oba týmy byl zápas testem před vzájemnými dvěma souboji v kvalifikaci mistrovství Evropy, na stejném místě se střetnou v září příštího roku.

Česká hra byla velkou neznámou, ale i skotská obava z techničtějšího soupeře možná posadil Rosického a spol. na koně. Středová řada českého výběru rychle ovládla hřiště a obrana s brankářem Drobným měla minimum práce. I proto se mohli obránci a především aktivní Kadlec vydávat do křídelních prostorů a odtud domácím zatápět. 

Hra Bílkova výběru byla založena na přízemní kombinaci a naprostá většina nadějných šancí z prvního poločasu vznikla právě po rychlé výměně míče ve středu hřiště a kolmé přihrávce. Zpočátku hrál prim Plašil, který vyslal do desáté minuty dvě střely, ale jedna nebyla dostatečně prudká a druhá nešla mezi tyče. Potřetí se dostal do koncovky po trestném kopu hlavičkovým pokusem, ale také nepřesně. 

Pak přišly možnosti dalšího legionáře z francouzské ligy. Svěrkoš nejprve nedokázal na zadní tyči zkrotit míč a nastřelil jen boční síť, ovšem ve 23. minutě selhal ve stoprocentní šanci. Rosický vystihl před šestnáctkou nesmyslnou přihrávku Fletchera napříč a Svěrkoš byl okamžitě sám před Gordonem, jenže pokus k tyči gólman chytil. 

Skotové svou hrou přispívali k nečekaně chladné atmosféře v hledišti, nejvíce byla slyšet stohlavá česká skupina. O domácí nemohoucnosti a pozornosti české defenzivy, které překvapivě ze středu hřiště vypomáhal mladý záložník Holek, svědčí, že si brankář Drobný poprvé sáhl na míč až ve 27. minutě. 

Jeho protějšek Gordon musel často spoléhat i na pomoc svých kolegů. Nejvíce pak ve 30. minutě, kdy po rohu Rosického zblízka dorážel Hubník, ale stoper Webster míč zastavil na brankové čáře. 

Drobný dostal těsně před poločasem možnost ukázat své umění. Robsonův trestný kop mířil přesně do šibenice, kam se gólman vymrštil v pravý čas. 

Domácí fandové i přes trápení své hráče přivítali do druhé půle mohutným aplausem, ovšem na hřišti dominovali ve velkém chladu stále hosté. Dařily se jim především kombinace po krajích, méně už pak koncovka. V 53. minutě po dalším Rosického vybídnutí pálil opět Svěrkoš a jeho přesný pokus zastavil Gordon. 

Jedna chyba v české defenzivě znamenala obrat v dění na hřišti a především první gól. Brejk vedený po levé straně sice v 63. minutě dokázali Češi zastavit, jenže pak na pravé straně neatakový Robson našel hlavou před brankou Browna a ten neměl problém napálit míč do sítě.

Skotský tým ožil, k čemuž pomohla jak branka, tak vícenásobné střídání v českém výběru a především odchod špílmachra Rosického, kterého nahradil Skácel. Nebezpečných akcí z české strany ubývalo, naopak hráči v modrém už neměli tolik práce v obraně. O to více se snažili rušovými akcemi definitivně rozhodnout. Nakonec jim ale jedna branka na výhru stačila. 

Domácím se podařilo protrhnout dlouhou černou sérii a poprvé od roku 1996 vyhráli na národním stadionu Hampden Park přátelský zápas, zatímco čekání trenéra Bílka na první výhru u reprezentace pokračuje. Naposledy národní tým vyhrál v říjnu nad Polskem.

Tagy: Česko příprava fotbal Skotsko

Zdroje: ČTK