Počasí dnes 14°C Oblačno

České tenistky v Německu vedou 2:0, uspěly Benešová i Kvitová

Od 13. do 19. července 2009 probíhá na pražské Štvanici tenisový ECM Prague open. Na snímku Iveta Benešová 17. července 2009 při čtvrtfinále. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

České tenistky dělí jeden bod od výhry v prvním kole Fed Cupu v Německu. Světová dvojka Petra Kvitová porazila ve Stuttgartu Julii Görgesovou po dramatické bitvě 3:6, 6:3 a 10:8 a zvýšila vedení obhájkyň titulu na 2:0. První bod v sobotu získala Iveta Benešová, která nečekaně zdolala domácí jedničku Sabine Lisickou 2:6, 6:4 a 6:2.

Nedělní program zahájí v Porsche Aréně od 11:00 zápas jedniček Kvitové s Lisickou, pak by měly hrát Benešová a Görgesová. Do čtyřhry jsou zatím nahlášeny páry Barbora Záhlavová-Strýcová, Lucie Hradecká a Anna-Lena Grönefeldová a Angelique Kerberová, ale kapitáni mají možnost složení změnit. "Byl to hrozně těžký zápas. Jsem jednička, bod se ode mě čeká a někde jsem to měla. Julia hrála výborně, hlavně dobře podávala. V třetím setu to bylo hrozně vyrovnaný a nervy už mi párkrát tekly a nebylo jednoduché je udržet a jsem ráda, že jsem to na druhý pokus doservírovala," řekla Kvitová v televizi. "Vůbec bych se nezlobila, kdyby to bylo tři nula a měly jsme klid, ale bude to ještě těžké." Wimbledonská vítězka Kvitová se pomalu rozjížděla a Görgesová (21. v pořadí WTA) hrála na hranici možností. V první sadě Češka dokázala jednou reagovat na ztrátu podání, ale na druhou už nikoli. Ve druhém setu ukázala Kvitová sílu za stavu 3:3, od kterého získala tři hry po sobě a nekompromisně esem vyrovnala stav setů na 1:1. Ve třetí sadě jednadvacetiletá Kvitová zlepšila první servis a dostávala Němku pod tlak. Za podpory bubeníků i osobního kouče Davida Kotyzy v hledišti ale dvakrát neudržela zisk podání Görgesové. Za stavu 4:5 se ocitla dva míče od prohry, ale servis si udržela. Po svém druhém brejku podávala za stavu 6:5 na vítězství, ale přišla o podání čistou hrou a po dvou hodinách nebylo o vítězce jasno. Obě hráčky pak výborně podávaly a držely si servis. Až v sedmnáctém gamu vyšly Kvitové ostré returny a podruhé servírovala na triumf v utkání. Tentokrát měla pevnou ruku a za dvě hodiny a dvaadvacet minut proměnila první mečbol. Kvitová výhrou nad Görgesovou navázala na loňský rok, během něhož ve Fed Cupu vyhrála všech šest dvouher. Celkově si vylepšila bilanci v singlu na 12:4. Iveta Benešová se postarala o překvapení, když v úvodní dvouhře ve Stuttgartu zdolala domácí jedničku Sabine Lisickou 2:6, 6:4 a 6:2. "Mám hroznou radost, že se mi to povedlo a zvládla jsem to. Začátek nebyl nejlepší, obě jsme byly nervózní, ale ve druhém setu jsem se do toho dostala, ona začala panikařit a měla jsem převahu. Je to super výsledek," řekla Benešová. V úvodu nevyužila rozechvělé ruky Němky, která v první hře udělala dvě dvojchyby, a ani jeden z pěti brejkbolů neproměnila. Čtrnáctá hráčka světa Lisická se uklidnila, její podání začalo atakovat hranici 200 km/h a údery získaly na délce a razanci. Benešová naopak občas zbytečně spěchala, přišla dvakrát o servis i o první sadu. Devětadvacetiletá hráčka ale bojovala, svou levačkou začala lépe returnovat, rozdělovala míč do stran a nechybovala. Brejk z úvodní hry druhé sady ještě neudržela, v třetí hře nevyužila při podání Němky vedení 40:0. Za stavu 1:2 prohrávala 15:40, ale dala dvě esa a podání si udržela. "To mi hodně pomohlo, zvedlo mě to, protože to byl klíčový moment zápasu," mínila Benešová. Druhého brejku se dočkala v devátém gamu a při svém podání potvrdila zisk setu. V rozhodující sadě Benešová vládla výměnám, dařilo se jí Lisickou rozběhat a nutit k chybám. Češka se potýkala s využíváním brejkbolů, ale v třetí sadě proměnila dva z celkem 19, které v utkání měla. Od stavbu 2:2 získala čtyři hry, udržela pevné nervy a po dvou hodinách využila po špatném returnu soupeřky druhý mečbol. Benešová i ve Fed Cupu ukázala, že je velká bojovnice a dokáže vyhrávat "ztracené" zápasy. "Doufám, že jsem to dokázala. Kdybych nebojovala, tak myslím, že bych to neotočila a zápas bych nevyhrála," konstatovala. Výhrou oslavila Benešová návrat do fedcupové dvouhry po třech letech a zaznamenala nejcennější singlové vítězství v soutěži. V roce 2008 zdolala tehdy světovou osmnáctku Šahar Peerovou z Izraele. "Žebříčkově to je určitě moje největší fedcupová výhra a určitě si toho vítězství hodně cením," řekla Benešová.