České volejbalistky postoupily na MS v Japonsku

- Sport autor: red

České volejbalistky zakončily základní část mistrovství světa v Japonsku očekávaným vítězstvím 3:0 nad Keňou po setech 25:20, 25:15 a 25:20.

Do další fáze turnaje, která se odehraje ve dvou osmičlenných skupinách, si přenesly jednu výhru a dvě porážky. V Nagoji, kde už půjde o postup do semifinále, by se měly po dvou dnech volna od soboty utkat s týmy USA, Německa, Thajska a Kuby.

Postup ze základní skupiny měly svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera jistý už před začátkem utkání, definitivu jim dala výhra Nizozemska nad Portorikem v prvním dnešním duelu v Hamamacu. Mezi nejlepší světovou šestnáctkou byly české reprezentantky naposledy v roce 1994, kdy deváté místo na šampionátu v Brazílii vybojovala většina stříbrného týmu z brněnského mistrovství Evropy o rok dříve.

Začátek nahrával soupeřům

Úvod zápasu ale zastihl českou základní sestavu, která o den dříve porazila italské mistryně Evropy, v nedbalkách. Z řady chyb a malého důrazu v útoku vzešlo pětibodové keňské vedení, které český tým zlikvidoval až po druhém technickém oddechovém času.

Živelná radost keňských hráček po každém získaném bodu však byla čím dál řidší, druhý set Češky rozhodly hned v zárodku. Už v závěru úvodní sady se na dvorci objevily druhá nahrávačka Jelínková a univerzálka Útlá, posléze kouč poslal do hry i další náhradnice. "Snažili jsme se ušetřit energii a síly na zápasy v další skupině," řekl Šiller po utkání v televizi.

Ani ty ale neměly se snaživým protivníkem snadnou práci. Třetí set začal keňským nástupem na 5:1 a misky vah definitivně překlopila až osmibodová česká šňůra. Páté Portoriko a poslední Keňa na turnaji končí, africký celek odjede z šampionátu bez jediného vyhraného setu.

Tagy: zeny Japonsko volejbal MS

Zdroje: ČTK