České volejbalistky vyhrály na ME jen jednou, skončily desáté
2. 10. 2009 – 0:00 | Sport | red | Diskuze:

České volejbalistky se rozloučily s mistrovstvím Evropy hladkou porážkou 0:3 s Tureckem, kterému podlehly po setech 16:25, 20:25 a 23:25 a obsadily konečné desáté místo.
Na turnaji si připsaly jediné vítězství ve skupině nad Ázerbájdžánem 3:2.
Ve zbývajících pěti zápasech prohrály a ve čtvrtfinálové skupině neuhrály proti Německu, Itálii a proti Turecku ani set. Nenaplnily tak své přání skončit do šestého místa a vyhnout se kvalifikaci na příští mistrovství Evropy.
Semifinále si zahrají týmy Itálie, Německa, Nizozemska a Polska. Jako poslední si postup zajistily domácí hráčky, které před 13.000 diváky porazily 3:1 Bulharsko. O složení semifinálových dvojic rozhodl los, který proti sobě poslal Německo s obhájkyněmi titulu z Itálie. Druhou dvojici tvoří Nizozemsko a Polsko.
Proti Turecku měly české hráčky k zisku setu v závěru zápasu nejblíže. Po dvou prohraných sadách je nezlomil v koncovce ani čtyřbodový náskok soupeřek 21:17. Zpřesnily podání, vyšlo jim i důraznější podání a také třikrát zablokovaly útok soupeřek. Vyrovnaly na 23:23, v koncovce se ale prosadily zkušenější turecké volejbalistky.
V úvodu duelu české hráčky dlouho tápaly. Jejich výkon doprovázela nervozita a časté chyby, po nichž darovaly soupeřkám často laciné body. Turecké hráčky uplatňovaly na síti svou výškovou převahu, měly přesnější bloky a také vynikaly větší rychlostí při kombinačních akcích.
V matném výkonu pokračovaly české hráčky až do poloviny druhé sady, kdy prohrávaly vysoko 9:15. Trenérka Táňa Krempaská pak několika střídáními oživila hru. Po zlepšení servisu se podařilo českým hráčkám šňůrou 7:1 nečekaně srovnat krok. Turecké hráčky ztratily suverenitu, přesto koncovku setu zvládly. Třetí díl nabídl vyrovnanou partii, v níž ale bojovně hrající české hráčky doplatily na chyby v prostřední části setu.
Zdroje: