Čeští fotbalisté jsou v Olomouci, ale trénovali bez Rosického

- Sport autor: red

Česká fotbalová reprezentace se po pěti letech vrátila do Olomouce. Na Hané vstoupí národní tým úterním zápasem proti Litvě do nového cyklu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v roce 2012. První trénink v dějišti utkání však absolvoval bez své největší hvězdy Tomáše Rosického, kterému se ozvalo natažené tříslo.

Opora Arsenalu na vlastní žádost úvodní trénink v Olomouci vynechala. Trenér Michal Bílek se uklidňuje tím, že by to nemělo být nic vážného. "Má trošku jakoby natažené tříslo, ale jak jsem s ním mluvil, nejedná se o nic těžkého. Nestalo se mu to v tréninku, věřím, že to je něco lehčího. Ale taková věc je vždycky nepříjemná," připustil Bílek.

Stav jeho dalších svěřenců je zato povzbudivý. Útočníci Baroš, Bednář i Fenin jsou navzdory zdravotním patáliím z minulých dnů v pořádku. "Je dobře, že nemusíme dělat nějaké změny," zdůraznil Bílek.

Zatímco příjezd národního týmu, který pro přesun z Prahy zvolil netradičně vlak, se odbyl v poklidu až nenápadně, jediný otevřený trénink reprezentantů si večer nenechalo uniknout asi tisíc diváků. "Pro nás je to jenom dobře. Olomouc se zvedla, zájem je i z okolních regionů, Slovácka nebo Zlínska. Na zápasy v Praze se třeba tady ti lidi nedostanou, destinace je zvolena suprově," řekl obránce Michal Kadlec.

Páteční modelový zápas s místní Sigmou už ale bude za zavřenými dveřmi. Byť se to části domácího publika nelíbí. "Dokážu to pochopit, ale ten, kdo hraje fotbal, pochopí i nás. Je to modelovaný zápas, kdy se může schválně písknout třeba penalta nebo trestňák, aby se to vyzkoušelo. Diváci by pak mohli být nespokojení," řekl Kadlec.

Podle Bílka chce národní mužstvo na druhém celku domácí ligy testovat hlavně standardní situace. "Hodně jsme se jim ve středu věnovali a chceme je v tom zápase použít. Budeme je tam opakovat dvakrát třikrát, proto je to za zavřenými dveřmi," vysvětlil Bílek.

Jeho požadavkům se má Olomouc plně přizpůsobit. "Bavil jsem se o tom s trenérem domácích a vyjdou nám ve všem vstříc. To znamená, že budou hrát ve stejném rozestavení jako Litevci a i u standardek nám vyjdou vstříc," podotkl Bílek.

Český tým se ubytoval v novém hotelu přímo naproti Andrově stadionu. Z oken vidí přímo na tribuny. "Stadion se mi moc líbí. Byl jsem tu několikrát, když jsme tady hrávali s reprezentací ještě pod trenérem Brücknerem, a odezva fanoušků tady vždycky byla dobrá. I proto jsme sem utkání s Litvou dali. Věříme, že atmosféra bude dobrá, ale je jasné, že to musíme podpořit naším výkonem," řekl manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

O kulisu se čeští fotbalisté bát nemusejí. Zápas je vyprodaný, v předprodeji už zmizelo všech 12.106 lístků. Diváci budou poprvé fandit i ze zbrusu nové jižní tribuny, která bude v úterý slavnostně uvedena do provozu.

Kdyby i výsledek byl stejný jako při posledním olomouckém představení, kouč Michal Bílek a spol. by určitě nic nenamítali. Čeští fotbalisté tehdy smetli Arménii 4:1.

Tagy: fotbal rosický reprezentace

Zdroje: ČTK