Dnes je úterý 16. dubna 2024., Svátek má Irena
Počasí dnes 11°C Občasný déšť

Chelsea vyřadila Barcelonu, Čech si zachytá finále Ligy mistrů

Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem si po čtyřech letech zahrají ve finále Ligy mistrů. V dnešní semifinálové odvetě vyřadili obhájce trofeje Barcelonu, na jejímž hřišti remizovali 2:2 a po domácí výhře 1:0 postoupili. Chelsea se 19. května v Mnichově utká buď s Realem Madrid, nebo Bayernem Mnichov, které čeká odveta ve středu.

Chelsea přitom na Nou Campu byla téměř na odpis, když ve 42. minutě prohrávala po brankách Busquetse a Iniesty a navíc hrála od 37. minutě bez vyloučeného kapitána Terryho. Branky Ramirese a střídajícího Torrese v závěru obou poločasů však hosty zachránily. Brankáře Čecha nejlepší hráč světa Messi ani na šestý pokus nepřekonal. Z penalty nastřelil fenomenální Argentinec břevno a poté mířil ještě do tyče. Barcelona po sobotní ligové prohře s Realem Madrid, po níž prakticky přišla o šanci obhájit titul, toužila na zklamání viditelně rychle zapomenout, ale místo toho utrpěla další ránu. Přitom Chelsea musela hned řešit velké problémy. Messi v první dvacetiminutovce dvakrát neuspěl proti Čechovi. Londýňanům nepomohlo ani to, že už po deseti minutách odstoupil zraněný stoper Cahill. Také obranu Barcelony postihla vynucená změna, když stoper Piqué po střetu s brankářem Valdésem s lehkým otřesem mozku střídal. Po 35 minutách však byl obranný val Chelsea prolomen. Barcelona rozebrala soupeře po rohovém kopu a defenzivní záložník Busquets střelou zblízka v pravou chvíli oslavil první letošní gól v LM. Takový scénář jako by neunesl kapitán Chelsea Terry. Zkušený zadák vzápětí zezadu nakopl útočníka Sáncheze a poslal svůj tým do oslabení. Obrana Chelsea bez dvou stoperů inkasovala podruhé tři minuty před poločasem po trefě Iniesty a její šance se zdály být mizivé. Katalánci se už viděli na prahu mnichovského finále, ale Chelsea si nachystala nečekaný protiúder. Těsně před přestávkou po Lampardově pasu krásným lobem snížil Ramires a vrátil hosty do hry. Barcelona se z nečekaného direktu mohla vzpamatovat tři minuty po pauze. Messi však z penalty po fauly Drogby na Fábregase nastřelil jen břevno a znovu nevyzrál na Čecha, který pak zasáhl proti Cuenkovi a Mascheranovi. V 83. minutě Messi zpoza pokutového území nastřelil tyč. Barcelona měla tradiční územní převahu, oslabená Chelsea ale urputnou obranou soupeře paralyzovala. Šok na Nou Campu v první minutě nastavení dokonal střídající Torres, který po samostatném úniku oslavil svůj návrat do rodného Španělska a odstartoval euforii v táboře "Blues.". Chelsea katalánskému velkoklubu vrátila vyřazení ze semifinále LM z roku 2009, po kterém se Londýňané cítili hodně ukřivděni. Barcelona může zapomenout na to, že si zahraje osmé finále nejlepší klubové soutěže světa a jako první tým v novodobé historii LM obhájí titul. To se naposledy povedlo AC Milán v letech 1989 a 1990. Chelsea se těší na své druhé velké finále, v němž bude chtít odčinit prohru na penalty s Manchesterem United z Moskvy v roce 2008. FC Barcelona - Chelsea FC 2:2 (2:1) Branky: 35. Busquets, 42. Iniesta - 45.+1 Ramires, 90.+1 Torres Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Messi - Meireles, Ramires, Mikel, Čech, Lampard. ČK: 37. Terry (Chelsea). Diváci: 95.000. První zápas 0:1, postoupila Chelsea. Barcelona: Valdés - Puyol, Piqué (26. Dani Alves), Mascherano - Xavi, Busquets, Iniesta - Cuenca (67. Tello), Messi, Fábregas (74. Keita) - Sánchez. Trenér: Guardiola. Chelsea: Čech - Ivanovič, Cahill (13. Bosingwa), Terry, Cole - Mikel, Meireles - Lampard, Ramires, Mata (58. Kalou) - Drogba (80. Torres). Trenér: Di Matteo.

Kurzovní lístek: 16.4.2024 Exchange s.r.o.